Banka & Finans

Kredi Notunu Öğrenme

Kişinin ömür boyunca süren finansal geçmişi ve bankalar ile olan ilişkisi ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanıp analiz edilmektedir.  Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından analiz edilmesi sonucu her bir kişi için özel olarak hesaplanan puan “kredi notu” olarak adlandırılır. Kredi notu, kredi skoru veya kredi puanı olarak da ifade edilmektedir.

Kredi notu neden önemlidir? Kredi notu sonucu kaç olmalıdır? Kredi notu nasıl yükseltilebilir? Kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi notunu yüksek tutmanın yolları nelerdir? Gibi sorular kredi notu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için merak konusu. İşte kredi notu ve kredi notunu öğrenme hakkında bilinmesi gerekenler.,,

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notunu kişiler için önemli kılan etken finansal kurumların kişilerin taleplerini kabul edip etmeme hususunda kredi notunu baz alarak hareket etmesidir. Kişiler sahip oldukları kredi notunun yüksekliğine göre finansal kurumlardan kredi talebinde bulunabilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin finansal kurumlar tarafından kredi başvuruları kabul edilmez.  Bu nedenle kişiler için kredi notu, kredi başvurularında veya diğer finansal işlemlerinin sürekliliğinde aksaklık olmaması için önem arz eder.

Kredi Notu Sonucu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu, kişilerin kredi alabilmeleri ve kredi limitleri ile ilgili düzenlemelerde etkin olabilmeleri için önem arz eden bir puanlama sistemidir. Bu nedenle kredi notunun kaç olması gerektiği sıklıkla sorulan sorulardan biri olmakta.

Kredi kullanabilmek için kredi notunun kaç olması gerektiği hakkında net bir açıklama yapmak mümkün değil çünkü bu kişinin gelir durumuna ve kredi verecek bankanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat yaklaşık olarak genel bir puan vermek mümkün. Bankalar için kredi notu 1500 ve üzeri olan kişiler, kredi verilebilecek insanlar olarak görülmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir

Kredi notu kişilerin bankalar ile yaptıkları anlaşmalara ve ödeme takvimlerine ne kadar uydukları ile ilgili olarak yükseltilebilir veya düşürülebilmektedir. Aylık olarak ödemelerin aksatılmaması için kredi ödemelerinin kişilerin bütçelerine göre yapılandırılması gerekir. Alternatif olarak tüm borçlar tek bir kredi üzerinde birleştirilebilir ve ödemede kolaylık sağlanabilir. Kredi kartı ödemesi yapan kişilerin merak ettiği bir başka husus ise aylık kart borcunun tamamı değil de asgari tutarı ödendiğinde kredi notunun düşüp düşmediği sorusudur. Aylık kart borcunun tamamı ödenmese yani asgari tutarı ödense bile kredi notu düşmez. Kredi notunun düşmesi ancak asgari tutarın son ödeme tarihini geçirilerek ödenmesi sonucu ortaya çıkar. Doğru yapılandırma ve akabinde düzenli ödeme kredi notunu yükselten en büyük faktörlerden biridir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kişilerin kredi notunu öğrenmesi için iki alternatif yol mevcuttur. İlk olarak Findeks kullanılarak kredi notu öğrenilebilir. Findeks, 2014 yılında Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuştur. Üyeleri ve kurucuları ile neredeyse ülkemiz genelindeki tüm bankaların üye olduğu Findeks, kişilere kredi notu hususunda güvenilir bilgi verebilmektedir. Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenmek için kişilerin bir miktar ücret ödemeleri gerekmektedir.

Kredi notu öğrenmek için başvurulabilecek yollardan biri bankalardır. Bankalar aracılığı ile kredi notu sorgulanabilmektedir. Her banka bu hizmeti müşteri için açmasa da kredi notunu öğrenme birçok banka tarafından müşterilere verilen hizmetlerden biridir. Kişiler kredi notunu bankaların şubelerinden veya internet bankacığı ile öğrenebilmektedir. Bu hizmet de bankalar tarafından ücretli olarak sağlanmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu Findeks tarafından belirlenen bazı kriterlere göre oluşturulur. Bu kriterler ve kriterlerin kredi notunu hesaplama üzerindeki yüzdesi farklılaşmaktadır. Kredi ödeme düzeni (Yüzde 35), mevcut kredi borç durumu(Yüzde 35), yeni alınan kredinin durumu(yüzde 11), kredi kullanma yoğunluğu(yüzde 10) ve yüzde 9’luk kısmı oluşturan diğer faktörler kredi notunu belirleyen etkenlerdir.

Kredi Notunu Yüksek Tutmanın Yolları Nelerdir?

Kredi notunu yüksek tutmak ve bankalarla ilişkilerini sağlamlaştırmak isteyen kişilerin mutlaka uygulaması gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle kredi notu yüksek olan ve yüksek tutmak isteyen kişiler mutlaka ödemelerini düzenli yapmalıdır. Ödemelerinde gecikme olan kişilerin kredi notları düşmektedir.

Kredi notu yüksek olan kişilere finansal kurumlar tarafından bazı ayrıcalıklar verilir. Finansal kurumların bu ayrıcalıkları yapmasındaki temel amaç, kişilerin ödemelerini düzenli yapmasını sağlamaktır. Eğer kişinin kredi notu yüksek ise; kişiselleştirilmiş hizmet teklifleri alabilir, kredi şartlarında bankalara bağlı olarak esnetme imkanları olabilir, düşük faiz seçeneği ile uzun vadeli borçlanma imkanına sahip olabilir. Özellikle düşük faiz oranları ile uzun vadeli borçlanma seçeneği kişileri kredi notunu yükseltmek için çabalamaya ve bunun doğal bir sonucu olarak borçlarını düzenli ödemelerine sebep olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu