Pert Total Ne Demek?

Pert total, sigorta yaptırılan araçların, sigorta poliçesinde verilen teminatlar içerisinde yer alan hasarlardan birisini alması sonucunda onarılamaz ve tamamen kullanılamaz duruma gelmesidir. Aslında araçların tamamen onarılamaz duruma gelmesi söz konusu değildir, fakat onarım için yapılacak masrafın aracın değerinden fazla olması sebebiyle böyle bir uygulamaya gidilir ve araç perte çıkarılır. Pert total, zam zayi olarak da ifade edilir. Söz konusu durumda araç sigorta şirketi tarafından satın alınır ve sigorta yaptıran kişinin mağduriyeti giderilir.

Pert Total Durumunda Ödeme Nasıl Yapılır?

Kaskolu ya da sigortalı bir aracın, sigorta kapsamındaki hasarlardan birisini alarak pert total olması durumunda sigorta şirketi tarafından ilgili kişiye ödeme yapılır. Söz konusu ödemenin miktarı ise aracın kazadan hemen önceki rayiç bedeli üzerinden yapılır. Fakat burada önemli olan araç bedelinin sigorta poliçesinde ne kadar yazıldığıdır. Eğer rayiç bedel, poliçedeki tutarı aşarsa, poliçedeki tutara enflasyon farkı eklenerek ödeme yapılır.

Sıfır araçlar söz konusu olduğunda ise durum biraz daha farklıdır. Eğer sıfır araç kaza yapar ve tam zayi olursa bu defa ödeme 0 araç bedeli üzerinden yapılır. Ya da sigorta şirketi, kişiye aynı model sıfır bir araç temin eder. Burada belirtilen hususların gerçekleşebilmesi için poliçede 0 araç teminatının olması gerekir. Aksi durumda yapılacak ödemenin poliçede yazan değeri geçmesi söz konusu olmayacaktır.

Sigortanın imkanlarından tam olarak yararlanabilmek için poliçelerin indirimsiz fiyat, yani tam paket olarak alınması gerekir. Özellikle sıfır araç sahiplerinin bu noktada dikkatli olması çok önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell