İş Yeri İpotek Gösterilerek Kredi Alma

Bankalardan kredi almak için kullanılan yöntemlerden birisi de ipotektir. İpotek seçeneği ile bankalardan önemli rakamlara kadar kredi kullanılabilir. Konut, arsa, depo ve işyeri gibi alanları ipotek ettirmek mümkündür. Bu yazımızda iş yeri ipotek gösterilerek kredi alma işleminin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatacağız. Böylece kredi ihtiyacınızı etkili bir şekilde gidermek için bu yöntemi kullanabileceksiniz.

İş Yeri İpotek Gösterilerek Kredi Alma Nasıl Yapılır?

Bankaların çalışma sistemlerinin temelinde garanticilik yatar. Bu prensip, verilen kredilerin kesin olarak döneceğinden emin olma durumudur. Bunun için kredi verme şartlarının oldukça sıkı tutulduğunu söyleyebiliriz. Kredi vermek için kendilerini garantiye almak isteyen bankalar, ipotek yoluyla bunu etkili olarak yapar. İpotek olarak gösterilecek iş yeri sayesinde, verdikleri kredinin ödemesini peşin almış gibi olurlar.

İş yerlerinin ipotek ettirilmesi sürecinde, bankalar öncelikle buraların değerini belirlemek için eksper gönderir. Eksper tarafından belirlenen rakamın %75’ine kadar kredi verilir. Fakat bankaların genel itibariyle işyerlerinin %50’sine kadar kredi verdiğini söylemek yanlış olmaz. Dolayısıyla da işyeri ne kadar değerliyse alınacak olan kredi de o kadar yüksek olacaktır.

Bu şekilde alınan kredinin taksit sayısı en fazla 48 olabilir. Fakat kredi eğitim ya da ev tadilatı için kullanılacaksa bu defa vade 120 aya kadar çıkabilir. Buna bağlı olarak kullanım alanının vade sayısını etkilediğinin bilinmesi gerekir.

İş Yeri İpotek Göstermenin Avantajları

İpotek seçeneği, bankalardan kredi almayı hızlandırmaktadır. Normalde bankalar çok yoğun araştırmalar yaparak kredi verir. Özellikle son dönemde bu noktadaki araştırmaların daha da arttığı bilinmektedir. Bundan dolayı kredi süreçlerinin genel olarak uzun sürdüğü söylenebilir.

Her ne kadar bu durum ciddi bir avantaj olsa da kredinin zamanında ödenmesi de çok önemlidir. Çünkü zamanında ödenmeyen krediler, iş yerinin normalden daha ucuza satılmasına neden olabilir ki, bu da kişilerin ciddi bir maddi kayba uğraması anlamına gelir. Yapılacak açık arttırma ihalesinde, en fazla teklifi veren kişinin işyerini alabilmesi ve diğer masraflar dikkate alındığında, ipotek ile alınan kredinin ödenmesini adeta zorunlu hale getirmektedir. Bu hususa dikkate edildiği takdirde, insanların işlerini hızlandıran bir uygulama olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell