Göz sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Göz bozuklukları günümüzde fazlasıyla insan için zor bir durum olmaktadır. Günlük yaşantımızı derinden etkileyen bir hastalıktır. Teknolojinin getirileri arasında günlük yaşantımızda televizyon, telefon, tablet veya bilgisayar gibi gerekli elektronik kullanımlarımızın gözlerimizi yorarak bozduğu aşikardır. Bunun yanında genetik faktörler de önem taşımaktadır. Peki göz sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?  Göz problemlerinin önüne geçmek mümkün müdür maddeler halinde açıklayalım.

 1. Kullanılmayan yetenekler körelir. Bunun 20/20/20 kuralı vardır ve oldukça basittir. 20 dakikada bir yaklaşık 20 metre ötede olan bir nesneyi 20 saniye boyunca odaklanarak bakmanız gerekmektedir. Gözlerimizin uzağı görme kaslarını çalıştıracaktır ayrıca göz yorgunluğunu önleyecektir.
 2. Bilgisayar veya telefon gibi araçların başında sürekli vakit geçiren kişilerin göz kuruluklarını önlemesi gerekmektedir. Suni göz yaşı damlaları kullanılarak kuruluğun önüne geçilebilir.
 3. Ekran mesafesi 50-60 cm civarlarında olmaktadır. Ekrana doğru açı ve doğru uzaklık ile bakmanız son derece önemlidir.
 4. Yeterli su tüketimi gözlerinizi nemlendirir.
 5. Uyku ihtiyacınızı yeteri kadar karşılayabilmeniz oldukça önemlidir.
 6. Klimalı ortamlardan kaçının.
 7. Yılda bir kez göz muayenesi olmaya özen gösterin. Ailesinde göz bozuklukları olan kişilerin göz muayenesini aksatmaması gerekir.
 8. Odalarınızdaki aydınlatmaların gözünüzü yormayacak şekilde seçilmesi gerekir.
 9. Göz kuruluğunu engellemek için bilinçli olarak belirli aralıklarla gözlerinizi kırpın.
 10. Göz kapaklarınızın üzerine göz masajı uygulayarak gözünüzün nemlenmesini sağlayın.

Göze iyi gelen besinler nelerdir?

Göz sağlığını destekleyen yiyecekler tüketerek göz bozukluklarının ve göz hastalıklarının önüne geçmek mümkündür. Yiyeceklerden aldığımız vitaminler göz sağlığımızı korur ve bozulmasına engel olabilir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme ile göz sağlığımızı korumak mümkündür. O halde göze iyi gelen besinler nelerdir? Göz sağlığımız için hangi besinleri tüketmemiz gerekir konuşalım.

 1. A vitamini eksikliğinde gece görüş özelliğimiz kaybolabilmektedir. A vitamini içeren besinlerden dengeli bir şekilde faydalanmamız gece körlüğünün önüne geçecektir.
 2. Beta karotenler içeren besinlerden faydalanmak gerekmektedir. Hepimizin iyi bildiği bir örnek olan Havuç beta karotenlerce zengin ve göz sağlığı için oldukça faydalı bir sebzedir.
 3. C vitamini içeren besinler gözlerimizdeki sinirlere iyi gelmektedir. Göze gelen zararlı ışınları C vitamini içeren besinler etkisiz hale getirilmeye yardımcı olurlar.
 4. Diyabetik retinopati, göz tansiyonu ve kataraktı önlemek için magnezyum ve çinko içeren besinler önerilmektedir.
 5. B, B2 ve E vitaminlerinin yanında çinko ve magnezyum içeren besinler göz için oldukça faydalı ve göz hastalıklarını önlemekte yardımcı olmaktadırlar.
 6. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.

Göz karartan tansiyonunuz varsa kola içmekten de uzak durmalısınız çünkü kola içmek tansiyonu arttırmaktadır. Sizleri Şekersiz Kola Kilo Aldırmıyor Mu Gerçekten Zararları var mı? konumuza bekleriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.