Kredi Kartı Ek Kart Çıkartma Nasıl Yapılır?

Bankaların insanlara sağladığı kredi kartları, farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu özelliklerden birisi de ek karttır. Ek kart özelliği ile insanlar aile üyelerine de kredi kartı ayrıcalıklarını yaşama imkanı verebilir. Bu yazımızda kredi kartı ek kart çıkartma nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, ek kartın özellikleri nelerdir ve benzer sorulara cevap vereceğiz.

Ek Kart Nedir?

Ek kart, insanların kullandıkları kredi kartına bağlı olarak çıkarılan yeni bir karttır. Bu kart ile asıl kartın numaraları tamamen farklıdır. Dolayısıyla da bunun tamamen farklı bir kart olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bankalar tarafından sunulan bu imkan, insanların diğer aile üyelerine de kart kullanma imkanı vermesini sağlar. Ek kartların limitleri genellikle ana karta bağlıdır. Fakat banka ile görüşülerek tamamen bağımsız bir limitin tanımlanması da mümkündür. Bu noktada bankaların farklı uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Kartı Ek Kart Çıkartma

Kredi kartı ek kart çıkartma için izlenmesi gereken farklı yollar vardır. Bilindiği gibi günümüzde internet üzerinden bankacılık işlemleri yapılabilmektedir. Bu durum, ek kart başvurularında da kullanılmaktadır. Asıl kart sahipleri, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden başvuru yapabilir. Bunun haricinde ise telefon bankacılığı ve direkt banka şubeleri üzerinden de başvuru yapılabilir.

Başvuru sonrasında banka tarafından bazı değerlendirmeler yapılır ve başvuru bunlara göre değerlendirilir. Sabit bir gelire sahip olan ve bankacılık işlemlerinde daha önce sorun yaşamayan insanların taleplerinin genel olarak kabul edildiğini söylemek yanlış olmaz.

Ek kart alacak olan kişilerin 18 yaş ve üzerinde olması gerekir. Fakat daha küçük yaşta olanlar da ailelerinin verecekleri yazılı izin ile bu kartları alabilir ve kullanabilir.

Ek Kart Özellikleri

Ek kartlar, genel itibariyle normal bir kredi kartı ile benzer özelliklere sahiptir. Geçmişte bu kartların limitlerinin en fazla asıl kart limitinin yarısı kadar olabileceğine yönelik bir düzenleme vardı. Fakat bu düzenleme kaldırıldı. İnsanlar, banka ile görüşerek istedikleri kadar limit talep edebilmektedir.

Bu kartların da yıllık ücretleri vardır. Yıllık ücret konusunda yasal bir düzenleme vardır ve bankalar ek kartlar için en fazla asıl kart ücretinin yarısı kadar ücret alabilir. Örnek vermek gerekirse asıl kartın yıllık ücreti 100 TL ise ek kart için en fazla 50 TL ücret talep edilebilir. Daha az ücret talep edilmesi de söz konusu olabilir. Bu noktada bir kısıtlama yoktur.

Ek kartların taksit, puan ve mil kazanma gibi özellikleri vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell