Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açarak, faydalanmak isteyen yeni evlenecek çiftler ya da daha sonra evlenecek çiftler ilgili bankalara başvuru yaparak çeyiz hesabı açabilirler. Fakat çeyiz hesabından tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız 3 yıl bekleme şartı vardır. Evlenirken devlet desteği almak isteyen gençler, bugünden itibaren ilgili bankalarda “çeyiz hesabı” açtırabileceklerdir. Çeyiz hesabıyla, evlilik için oluşturduğunuz birikime % 20’ye ve 5 bin Türk lirasına kadar devlet katkısı sağlanacaktır. Çeyiz hesabından, gurbetçiler de yararlanabilecektir. Yurt dışında yaşayan Türklerin çeyiz hesabından yararlanabilmesi için “ Mavi Kart “ sahibi olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra üçüncü dereceye kadar olan alt soyları da kapsama alınarak çeyiz hesabından yararlandırılacaktır.

Çeyiz hesabından yararlanmak için istediğiniz bir bankaya nüfus cüzdanınızla birlikte giderek TL (₺) cinsinde mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmanız gerekmektedir. Eğer 18 yaşından küçük birisi hesap açtıracak ise velisi ya da vasisi aracılığı ile hesabı çok kolay bir şekilde açabilecektir. Çeyiz hesabı sadece bir adet ile sınırlıdır. Ortak açılan hesaplar çeyiz hesabı olarak değerlendirilmeyecektir. Tek hesabınız olması gerekmektedir. Ayrıca çeyiz hesabının bankalar arası taşınması da yasaktır.

Çeyiz Hesabına Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet destekli çeyiz hesabına başvuru yapabilmek için 27 yaşından küçük olmanız gerekmekte ve evlenmeden en az üç yıl önce çeyiz hesabınız açmanız gerekmektedir. Evlilikten üç yıl önce hesabınız açtığınız varsayarak her ay olan asgari ödemesini düzenli olarak yapmalısınız. Çeyiz hesabına en az 100 ₺ en çok ise 1000 ₺ yatırabilirsiniz. Asgari ödemesi 100 ₺’dir. Ödemelerinizi aydan aya ya da üç aydan üç aya düzenli olarak yapmalısınız. Aylık asgari ödeme yapacaksanız 100 ₺ üç aylık asgari ödeme yapacaksanız 300 ₺ ödeme yapmanız gerekmektedir. Üç yılın sonunda 5 bin ₺’yi geçmemek şartı ile %20’ye kadar devlet katkısı alabiliyorsunuz

Çeyiz Hesabı Hangi Şartlarda İptal Edilir

Çeyiz hesabına ödemenizi aylık olarak yapıyorsanız 12 ay süre içerisinde üçten fazla ödeme yapmaz iseniz hesabınızdaki devlet katkısından yararlanamazsınız. Üç ayda bir ödeme yapıyorsunuz 12 ay içerisinde 2 kere ödeme yapmazsanız aynı şekilde devlet katkısından yararlanamazsınız. Diğer şart ise hesabınızdan 1 yıl içerisinde iki kereden fazla para çekildiği takdirde devlet katkısından yaralanamazsınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.