Nasıl Yapılır?

ELEKTRİK FATURASI SORGULAMA

Elektrik hizmeti günümüzde herhangi bir mülkü olan herkes tarafından alınan bir hizmettir. Elektrik faturası veren kurumlar birbirinden farklı olmasına rağmen elektrik faturası ödeme kanalları birbiri ile benzerlik gösterir. Elektrik faturası sorgulama işlemleri birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Bazen faturalarımızın ödeme dönemlerini kaçırdığımız veya faturamızı ödeyip ödemediğimizi hatırlamadığımız zamanlar olur. Bu durumlarda elektrik faturası sorgulama işlemleri gerçekleştirilerek elektrik faturası hakkında detaylı bilgi alınabilir. Peki elektrik faturası sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Elektrik faturası detaylarına nasıl ulaşılır? Elektrik faturası nasıl ödenir? Gibi soruların cevapları yazımızda. Elektrik faturası sorgulama hakkında merak edilenler için okumaya devam edin.

Elektrik Faturası Sorgulama Nedir?

Elektrik faturası sorgulama işlemleri elektrik hizmetlerinin hangi kurumdan aldığına göre farklılık gösterir. Elektrik faturası sorgulama, kullanılan elektrik hizmetinin miktarını ve ödenip ödenmediğini sorgulama işlemidir. Elektrik faturası sorgulama işlemleri faturaların son ödeme tarihleri hakkında bilgi almak için kullanılabilir.

Elektrik Faturası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası sorgulama işlemleri elektrik hizmeti alınan kurumun web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Elektrik faturası sorgulama işlemleri için online olarak kurumun web sitesinin menüsünden faydalanabilir ve elektrik faturası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sorgulamak için ihtiyacınız olan bazı bilgiler ise abone numaranız ve sorgu türü bilgisidir.

Abone numarası kişinin elektrik hizmeti aldığı kurum ile yaptığı sözleşmede geçen numaradır. Eğer elektrik abone numaranızı bilmiyorsanız düzenli olarak aldığınız elektrik faturanızın üzerinde yazan abone numarasını inceleyerek abone numaranızı öğrenebilirsiniz. Elektrik faturanızda ani fiyat artışları söz konusu ile elektrik faturası hesaplama hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer fatura almamayı tercih ediyorsanız elektrik hizmeti aldığınız kurumun müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak adres bilginiz ve isim soy isim bilginiz ile abone numaranızı yetkili müşteri hizmetleri personelinden öğrenebilirsiniz.

Kurum Web Sitesi Aracılığı İle Elektrik Faturası Sorgulama

Elektrik hizmeti aldığınız web sitesinin online işlemler kısmında elektrik faturası sorgulama bölümüne giriş yaptıktan sonra abone numaranızı ve sorgu türünü işaretleyiniz. Sorgu türü elektrik hizmeti aldığınız yerin kamu kuruluşu veya özel mülk olup olmadığını anlamak için sorulan bir bilgidir. Her iki bilgi de girildikten sonra resimde görülen güvenlik kodunu ilgili kutucuğa giriniz ve akabinde sorgula butonuna basınız. Karşınıza gelen sayfada elektrik faturası sorgulama talebiniz doğrultusunda var olan elektrik faturalarınız ve son ödeme tarihleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kurum Şubesi Aracılığı ile Elektrik Faturası Sorgulama

Elektrik faturası sorgulama işlemlerinin yapılabileceği bir başka kanal ise elektrik hizmeti aldığınız kurumun şubeleridir. Kurumun size en yakın şubesine yine kurumun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Kurumun şubesine ulaştıktan sonra kurum içerisinde bulunan vezneden elektrik faturası sorgulama işlemi yapmak istediğinizi belirterek yardım isteyin. Akabinde vezne sorumlusu sizden abone numarası veya müşteri numarası isteyecektir. Abone numaranız ile yapılan elektrik faturası sorgulama işlemi sonunda ihtiyacınız olan bilgi size vezne sorumlusu tarafından verilecektir.

Elektrik faturası sorgulama işlemi yapmanın başka bir yolu da müşteri hizmetlerinden destek almaktır. Birçok elektrik hizmeti veren kurum, müşteri hizmetleri ile müşterilerinin elektrik faturası sorgulama taleplerini karşılamaktadır. Sizin kurumunuza ait müşteri hizmetleri numarasına ise kurumunuzun web sayfasından öğrenebilir ve arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Elektrik faturası sorgulama ve ödeme işlemleri arasında en çok sorulanlardan biri de “Elektrik faturası nasıl ödenir?” sorusudur. Elektrik faturası ödemek için kullanabileceğiniz birçok kanal bulunmaktadır. Birçok kişi genellikle elektrik faturasını bulunduğu yere yakın bir PTT şubesinden öder. Oysa ki elektrik faturası ödeme kanalları sayesinde yerinizden kalkmadan elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz.

Elektrik faturaları kapsamında kişilerin aylık elektrik tüketimleri ve devlete ödemeleri gereken vergilerin toplam miktarı faturaya yansıtılır. Elektrik faturalarının tebliğ edildikten sonra belli bir süre ödeme zamanları bulunmaktadır. Bu süreyi aştığınız takdirde son ödemesi geçen faturaların elektrik faturası sorgulama işlemi ile belirlenmesi gerekir.

Elektrik faturası ödeme işlemlerinde en sık tercih edilen yollardan biri kart ile ödemedir. Mevcut kredi kartınız veya işleme açık herhangi bir banka kartınız aracılığı ile elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz. Bunun için abone numaranızı bilmeniz gerekir. Müşteri numarası veya abone numarası olarak kurumdan kuruma değişen elektrik faturası ödemek için gerekli olan bilgiye sahip olmalısınız.

Elektrik faturası ödemek için ayrıca elektrik hizmeti aldığınız kurumun şubelerini de kullanabilirsiniz. Elektrik hizmeti aldığınız kurumun size en yakın şubesini öğrenmek için ise internetten faydalanabilirsiniz. Kurumunuzun en yakın şubesine ulaştıktan sonra şube veznesine elektrik faturası ödemek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Akabinde vezne sorumlusu size adımları birer birer anlatacaktır.

Elektrik faturaları aylık olarak hizmet karşılığında kullanıcıya gönderilen ve yaklaşık 15 gün ödeme süresi olan faturalardır. Elektrik faturası ödeme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu