HukukNedir?

Kasko Muafiyet Ne Demek?

Kasko muafiyet, kasko kapsamındaki hasarların karşılanmasına ilişkin bedelin, belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanmasıdır. Normalde araç hasarlarının tamamı kasko tarafından karşılanır ve sigortalının herhangi bir ödeme yapması gerekmez. Fakat kasko muafiyet durumunda farklı bir uygulama söz konusu olup, ödemenin bir miktarı araç sahibi tarafından yapılır.

İnsanların beklentilerine cevap vermek için geliştirilen bir uygulama olan muafiyetli kaskoda, araç sahiplerinin yapacakları ödemelerin miktarı, poliçeye bağlı olarak farklılık gösterir. Genellikle kaskoda belirtilen araç değerinin %1’ine kadar olan miktarlar araç sahibi tarafından karşılanır. Geri kalan kısmı ise sigorta şirketi öder.

Örnek vermek gerekirse kaskodaki değeri 90.000 TL olan bir aracınız olduğunu varsayalım. Bu araca yapılan kasko muafiyet oranı da %2 olsun. Buna göre araç sahibi 1.800 TL’ye kadar olan bedelleri kendi cebinden karşılar. Eğer hasar daha fazla olursa araç sahibi yine aynı miktarı öder, üstünü ise kasko şirketi tamamlar.

Kasko Muafiyetinin Avantajları

Kasko muafiyete ilişkin detaylar incelendiğinde bu uygulamanın tamamen araç sahibinin aleyhine bir durum olduğu düşünülebilir. Fakat daha detaylı incelendiğinde, söz konusu uygulamanın kendi içinde bir takım avantajları olduğu görülecektir. Örneğin düşük miktarlı hasarlardan dolayı kaskonuz bozulmaz ve hasarsızlık indiriminiz devam eder. Bunun dışında en önemli avantajın kasko için ödenen miktarın az olmasıdır. Muafiyet oranı arttıkça, ödenecek rakam da ciddi şekilde düşer.

Eğer sakin bir kentte yaşıyor ve aracınızı yoğun olarak kullanmıyorsanız, kasko muafiyetinin size uygun bir seçenek olduğu söylenebilir. Fakat aksi durumda bu seçenek çok mantıklı olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu