Hukuk

Kefalet Sigortası Ne Demek?

Kefalet sigortası, sigorta şirketinin borçlunun sözleşme ya da kanundan doğan yükümlülüğünü yerine getirememesi durumunda alacaklı için düzenlenen kefalet senedinin bedeli kadar tutara kefil olmasıdır. Söz konusu uygulama, dolaylı bir kefillik uygulaması olarak tanımlanabilir. Fakat burada kefil olan kişi değil, sigorta şirketidir.

Sigorta şirketlerinin bu şekilde bir hizmet vermesi, sıradan kefillikten biraz daha farklıdır. Aslında bu hizmetin çıkış noktası, bankalar tarafından verilen teminat mektubu hizmetine alternatif oluşturmaktır. İlgili yasal düzenleme yapıldıktan sonra sigorta şirketlerinin birçoğu, bu şekilde hizmet vermeye başlamıştır.

Kefalet Sigortasının Özellikleri

Kefalet sigortasının özellikleri, bankalar tarafından verilen teminat hizmetlerine kısmen benzer. Söz konusu hizmetin özelliklerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Borçlunun borcunu ödememesinden dolayı alacaklının mağduriyetinin sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır.
  • Kefalet sigortası ile sigorta şirketi borçlu kişiye resmi olarak kefil olur ve borçlu kişi, borcunu ödemediği takdirde şirket, ilgili sözleşme hükümlerine göre borçlunun borcunu alacaklıya öder.
  • Bankalar tarafından verilen teminat mektubu hizmetinin bir benzeridir.
  • Bankaların verdiği hizmete benzemesi, söz konusu hizmet sayesinde şirketlerin ve gerçek kişilerin teminat mektubu yerine bu hizmeti kullanmasını mümkün hale getirir. Bu ise şirketlerin bankalardaki kredi kullanma limitinin düşmemesine neden olur.

Kefalet sigortasından yararlanabilmek için sigorta şirketi tarafından istenen şartların yerine getirilmesi gerekir. Yani sigorta şirketlerine giden her kişinin kefalet sigortası yaptırması mümkün değildir. Bunun için şirketin değeri ve güvenirliliği olmak üzere farklı faktörler değerlendirilir. Ayrıca bu hizmetin de bir bedeli olduğu unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu