Kesilen Elektrik Nasıl Açılır?

Elektrik borcunuz var ve ödemediniz. Faturanızın son ödeme gününden önce ödeme yapmadığınız taktirde hangi elektrik dağıtıcı firmadan elektriğinizi alıyorsunuz, orası size bir bildirim yapacaktır. Bu bildirime rağmen elektrik faturasını ödemezseniz ilgili yönetmelik gereği beş iş günü sonrasında elektriğinizi keseceklerdir ve ödemediğiniz her gün için faturanıza faiz işeleyecektir. Kesilen elektriğinizi açtırmak için faturanızı ödemeniz gerekmekte ve elektriğnizi açtırmak için ise iki iş günü beklemeniz gerekmektedir. Bu işlem bazı il ilçelerde iki iş gününden fazla olabilmekle beraber daha azda olabailmektedir. Bu gibi durumla karşılaşmamak için elektrik faturanızın son ödeme tarihinden önce ödemeniz önerilmektedir. Çünkü elektrik olmadan maalesef artık hayat idamesi zorlaşmaktadır.

Borcundan Dolayı Kesinlen

Borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildiği zaman tekrar elektrik açtırıp kullanabilmeniz için mevcut fatura borcunu gecikme zammı ile beraber ödemeniz gerekmektedir. Yada fatura borcunu peşin olarak ödeyecek durumunuz yoksa yapılandırarakta ödeme yapabilirsiniz. Borç ödendikten sonra elektriği kesilen aboneye bağlama bildirimi yapılarak gelecek sonraki futuraya açma kapama ücreti eklenerek aboneden tahsile edilmektedir.

Elektiriğinizin kesilmemesi, gecikme faizi ve açma kapama ücreti ödememek için faturanızın son ödeme tarihinden önce ödeme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.Faturanızı son ödeme tarihinden önce ödediğinizde bu gibi prosedürlerle karşılaşmamış olacaksınız.

Taşınacağımız Evin Elektrikleri Kapatılmış

Bu gibi durumla karşılaştığınızda elektrik dağıtım şirketi ile parakende satış sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir.Bu şekilde yeni taşındığınız evdeki elektrik aboneliğini kendi üzerinize almış olacaksınız. Parakende satış sözleşmesini imzaladığınız taktirde elektrik dağıtım şirketi, elektriğinizin tekrar açılması için evinize ekip göndermektedir. Ekip geldikten sonra elektriğiniz açılmış olacaktır.

Elektirik Ne Zaman Açılır?

Sözleşemeyi imzaladıktan sonra iki iş günüde ekipler gelerek elektriğinizi tekrar açarlar. Bu süre iki günden azda olabilir çokta olabilir.Ama elektrik çok önemli bir şey olduğu için aksi olamdığı sürece iki iş gününden önce gelerek elektriğiniz açarlar.

Elektiriği Açtırmak İçin Gerekli Belgeler

Yeni taşınmış olduğunuz evde elektrik aboneliğini kendi üzerinize almak ve açtırmak için bazı belgeler gerekmektedir. Bunlar;

  • Nüfus Cüzdanı (T.C. kimlik numarası olmalı)
  • Ev sahibiyseniz, tapu kaydı
  • Kiracıysanız, kira sözleşmesi ya da ikametgah belgesi
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi

Kiracılar için, ev sahibinin adı soyadı ve T.C.kimlik numarası ( Kira sözleşmesinde bulunmaktadır)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell