Bilinçli Farkındalık Yöntemi ile Stres Azaltma

insanlar neden stres olur? Stres sorunu ile nasıl baş edilir? Stres sorununun tedavisinde etkili olan yöntemler nelerdir? Bilinçli farkındalık yöntemi stres ile baş etmemizi sağlar mı?

Aşırı stres, çağımızın en çok karşılaşılan ve insanların tedavi olmak için en çok çabaladıkları hastalıklardan biridir. Stres yaşama durumu insanlar için gerekli bir haldir. Yani bir insanın bir şeyi öğrenmesi ya da değişik bir duruma karşı alışabilmesi için mutlaka stres hali içine girmesi gerekir. Gerektiği miktarda olduğunda öğrenmeyi sağlayan ve insanların yeni koşullara alışmasına aracılık eden stresin fazlası insanların hayatlarını mahvedebilir. Bu nedenle aşırı stres sorunu ile yüzleşmek ve stres sorununa karşı tedavi olmak şarttır. Peki insanlar neden stres olur? Stres sorunu ile nasıl baş edilir? Stres sorununun tedavisinde etkili olan yöntemler nelerdir? Bilinçli farkındalık yöntemi stres ile baş etmemizi sağlar mı? Merak edilen birçok sorunun cevaplarını sizler için derledik. İşte aşırı stresten kurtulmanın yolları hakkında merak edilenler.

Stres Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Stres, insanların yeni durumlara alışabilmeleri, öğrenmeyi başarabilmeleri için gerekli olan histir. İnsanların en çok stres yaşadıkları dönem ise bebeklik dönemidir. Bu dönemde sürekli yeni şeyler öğrenen ve sürekli olarak stres olan bebekler için stres bir çeşit öğrenme yolu olarak değerlendirilebilir. Ancak aşırı stres sorunu genellikle belli bir sorun ile mücadele etmeye çalışan herhangi bir yaşta bireyde görülebilmektedir. Aşırı stres, stres ile baş etme konusunda başarılı olunamadığında, bireylerin karşısına sürekli olarak strese neden olan durumların çıktığı zamanlarda ortaya çıkar.

Günümüzde yaşadığımız çağ gereği insanlar sürekli çalışmakta ve aynı zamanda çalıştıkları işlerde kendilerini gerçekleştirmeleri mümkün olamamaktadır. Gün boyu çalıştığımız iş, bizim yaşam doyum düzeyimiz üzerinde etkili olmaktadır. Modernleşmenin doğal bir getirisi olarak aşırı stres sorunu ile baş etmek için ise farklı yollar denenmektedir. Bu yollar arasında bulunan ve insanların tekrar aynı sorun ile karşılaşmadıkları bir yöntem olarak bilinçli farkındalık yöntemi, stres azaltma konusunda oldukça etkilidir. Bilinçli farkındalık yöntemi Mindfulness yöntemi olarak da bilinmektedir. Peki Mindfulness yöntemi nasıl uygulanır? Stres tedavisinde nasıl kullanılır? Merak edilenler için okumaya devam edin.

İlginizi Çekebilir! Anoreksiya Nevroza Nedir?

Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Nedir?

Bilinçli farkındalık yöntemi, aşırı stres sorununun tedavisinde kullanılan bir hayli etkili olan yöntemlerden biridir. Çoğu zaman yaptığımız birçok aktivitenin farkında olmayız. Hareket ederken ne kadar yol kat ettiğimiz ya da alışveriş merkezinde iken gördüğümüz ürünlerin farkında olmadığımız zamanlar olur. Psikolojik terimler arasında otomatik pilot modu olarak anılan bu durumlar yaşadığımız anları kaçırdığımız anlamına gelir. Hayatımızı daha dolu dolu ve farkında yaşamak için bilinçli farkındalık yöntemini kullanmak oldukça etkili olabilir. Tekniğin doğru kullanımı ile birlikte yaşanılan anların daha verimli geçirilmesi sağlanmaktadır. Hem dikkat becerisinin geliştirilmesinde hem de kişilerin yaşam doyum düzeylerinin arttırılmasında oldukça etkili olan bu yöntem birçok hasta tarafından tavsiye ediliyor.

İlginizi Çekebilir! Taş Adam Sendromu Nedir?

Bilinçli Farkındalık Ne İşe Yaramaktadır?

Bilinçli farkındalık yöntemi stres azaltmaya yarayan psikolojik yöntemlerden biridir. Kişinin gün içerisinde yaptığı eylemlerin farkına varmasını sağlayan bu yöntem sayesinde yaşam kalitesi de arttırılmaktadır. Ömür boyu etkili olan ve insanların kalan hayatlarını çok daha verimli yaşamalarını sağlayan bu yöntem sayesinde kendinize ayırdığınız zamanları arttırabilirsiniz. Bu yöntem ile kişilerin duygusal zekaları güçlenmekte ve olası durumlara karşı çok daha sakin tepkiler verebilmektedir. Sorunlar karşısında daha geniş bir bakış açısı kazanan insanlar yaşamları boyunca bu yöntemin farkı avantajlarını görebilirler. Odaklanma, karar alma kabiliyetinin gelişmesi gibi farkı getirileri de bulunan mindfulness (bilinçli farkındalık) yöntemi sayesinde birçok insan sorunlarından kurtulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.