Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, kredi kartının kullanıldığı iki hesap dönemi arasında yapılan tüm harcamaların toplandığı ve kredi kartı sahibinin borcunun belirlendiği tarihtir. Hesap kesim tarihi, her kredi kartı için ayın belirli bir gününe denk gelir. Nitekim hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde de o hesap dönemine ilişkin kredi kartı borcunun ödenmesi gereklidir. Bu anlamda kredi kartlarının hesap kesim tarihleri önem arz eder.

Kredi kartı sahiplerinin ekstre borçlarının ödenmesinde sıkıntı yaşamaması için hesap kesim tarihini ödeme yapacakları tarihlere göre ayarlamalıdırlar. Nitekim kredi kartlarının düzensiz ve eksik ödenmesi halinde bankalar nezdinde tutulan kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Bankalar ile sıkıntı yaşamamak adına hesap kesim tarihinin ayarlanması oldukça önemlidir.

Kredi kartı borçlarının ödenmesi konusunda zorlanıyorsanız, basit bir işlemle kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz. Bankadan bankaya değişmekle beraber; bankaların şubeleri, mobil bankacılığı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla kredi kartınızın hesap kesim tarihini ayarlayabilirsiniz.

  • Şubeler Aracılığıyla Hesap Kesim Tarihini Değiştirme

Banka şubeleri aracılığıyla kredi kartı hesap tarihini değiştirmek için öncelikle çalıştığınız bankanın bir şubesine fiziki olarak gitmeniz ve hesap kesim tarihinin değiştirilmesi ile ilgili olarak dilekçe vermeniz gereklidir. Dilekçeniz aynı gün içerisinde işleme koyulur ve kredi kartınızın hesap kesim tarihi talebiniz uyarınca güncellenir. Şubeden yapacağınız tüm işlemleri yazılı dilekçe ile yapmak zorunda olduğunuz için mobil bankacılığı yahut müşteri hizmetlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Mobil Bankacılık İle Hesap Kesim Tarihini Değiştirme

Dijital bankacılık hizmetlerinin hızlıca geliştiği şu günlerde; hesap kesim tarihi için kullanılabilecek en iyi yöntem mobil bankacılıktır. Nitekim kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmek için herhangi bir şubeye gitmeden; telefonunuzda bulunan mobil bankacılık uygulamasından hesap kesim tarihini değiştirmek istediğiniz kredi kartını seçerek kolayca işlem yapabilirsiniz.

  • Müşteri Hizmetleri İle Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Şubeye gitmek istemiyorsunuz ancak mobil bankacılık hesabınız da yoksa bankanızın müşteri temsilcisini arayarak kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandığınızda güvenliğiniz açısından bazı bilgileri doğrulamanız istenecektir. Güvenlik işlemlerini tamamladıktan sonra talep ettiğiniz yeni hesap kesim tarihini müşteri hizmetlerine bildirerek, tarih değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Ayarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartlarının son ödeme tarihleri, hesap kesim tarihlerine göre belirlenir. Ortalama olarak hesap kesim tarihinden sonra 10 gün içerisinde kredi kartının son dönem borcunun ödenmesi lazım olur. Süresi içerisinde ödenmeyen kredi kartı borçları, borçlunun kredi notunu etkilediği gibi bu sürecin sonu icra takibiyle de sonuçlanabilir. Bu anlamda kredi kartı hesap tarihinin belirlenmesi sırasında hesap sahibinin maaş günlerinden sonraki zamanların seçilmesi gereklidir.

Kredi kartı sahibinin düzenli gelirinin olduğu bir işi olmaması halinde, kendini baştan planlamak üzere aylık ödeyebileceği miktarlar üzerinden hesap kesim tarihi belirlemesini tavsiye ederiz. Aksi halde ödenmeyen kredi kartı borçlarının temerrüt faizleriyle ödemek durumunda kalınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.