Kredi Kartı Limit Düşürme Yükseltme Nasıl Yapılır?

Bankacılık hizmetlerinin insanlar arasında bu kadar yaygın olduğu bu günlerde, kredi kartı olmayan insan neredeyse kalmadı. Türkiye’de yaklaşık 50 milyon insanın kredi kartı kullandığı tahmin ediliyor. Kredi kartının bu kadar ciddi bir düzeyde kullanılması, bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Kredi kartı sahipleri, normal şartlarda maddi imkanları çerçevesinde alamayacakları birçok mal ve hizmeti kredi kartlarıyla gözlerini kırpmadan alabiliyorlar. Her ne kadar tüketicilerin istediklerini alabilmeleri pozitif bir durum olsa da kredi kartının ödeme tarihi geldiğinde aynı şeyden bahsetmek mümkün değildir. Aylar içerisinde dolan kredi kartı limitleri, ödenmez borçlar haline gelebiliyorlar.

Kredi kartı sahiplerinin, bu duruma düşmemek adına kredi kart limitlerini ihtiyaçları oranında ayarlamaları önemlidir. Bu anlamda bankalar, kredi kart sahiplerinin gelir durumuna göre kredi kart limitlerini düşürebilir yahut yükseltebilir. Bankanın kendi kendine kredi kartı limitini ayarlamasının dışında kredi kartı sahipleri de bazı yöntemlerle kredi kartı limitlerini değiştirebilirler.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitinin düşürülmesi hakkında kart sahiplerinin sınırsız bir özgürlüğü vardır. Bankalar, kredi kartı sahiplerinin limit düşürme taleplerini, herhangi bir koşul aranmaksızın kabul etmek durumundadır. Bu kapsamda kredi kartı limitini düşürmek isteyen kredi kartı sahipleri; ilgili müşteri temsilcisiyle görüşmek ve bu husustaki dilekçesini fiili olarak vermek için banka şubesine gidebilir. Banka şubelerinden alınan kredi kartı limit düşürme talepleri, müşteri temsilcisi tarafından derhal işleme konulur ve kredi kartı limiti güncellenir.

Kredi kartı limiti değiştirmek için şubeye gitmek ile uğraşmak istemeyen kredi kartı sahipleri, bankalarının internet veya mobil bankacılığı yahut çağrı merkezini kullanarak da kredi kartı limit düşürme işlemlerini yapabilirler. Limit düşürme işlemleri için herhangi bir şart aranmadığından internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden ilgili kredi kartı seçilerek talep edilen limit miktarı revize edilebilir. Nitekim bu uygulamalar üzerinden yapılan işlemler, aynı gün içerisinde onaylanacaktır.

Kredi kartı limit düşürmenin diğer bir yolu da bankaların çağrı merkezine bağlanmaktır. Kredi kartı sahipleri, kredi kartlarını kullandığı bankanın müşteri hizmetlerini arayıp gerekli güvenlik işlemlerini tamamladıktan sonra 5 dakika içerisinde yeni limit talebini iletebilir. Çağrı merkezi aracılığıyla alınan talepler mümkün olması halinde aynı anda işleme konulurken en geç 1-2 saat içerisinde onaylanır.

Kredi kartı limitinizi düşürmeden evvel; bir ay içerisinde kredi kartından yaptığınız harcamaları, ihtiyacınız olan mal ve hizmetleri değerlendirerek talepte bulunmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde kredi kartınızın düşürülen limitini tekrardan yükseltebilmek için çok farklı prosedürler izlemeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limiti, kredi kart sahiplerinin gelir durumları ile kredi notlarına göre belirlenir. Bankalar, kredi kartı verdikleri kişilerin düzenli olarak ödeme yapması halinde kredi kartı limitleri bankalar tarafından yükseltilebilir. Bankaların bazı dönemler yaptığı limit yükseltme işlemlerinin dışında kart limitlerini yükseltmek isteyen kart sahipleri; internet bankacılığı, cep bankacılığı, banka şubeleri yahut ATM’leri üzerinden limit yükseltme taleplerini bankaya bildirebilirler.

Kredi kart limit yükseltme talebini alan bankalar, kredi kartı sahibi hakkında detaylı bir inceleme yaptıktan sonra bazı evrak ve belgelerin sunulmasını talep edebilir. Sunulması gereken belgeler kredi kart sahibinin, kredi notuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bankalar kredi kart limitini, kart sahibinin gelirinin en fazla 10 katı olarak ayarlayabilir.

Bankadan bankaya değişmekle beraber başvuru sırasında talep edilen belgelerin, fiziki olarak sunulması gerektiği için; şube dışındaki başvurularda verilen süreler içerisinde belgelerin bankaya sunulması lazım olur. Limit yükseltme talebinin değerlendirmeye alınması için verilen süre kapsamında gerekli evrakların fiziki olarak sunulmaması halinde talep otomatik olarak reddedilir.

Kredi kartı limit yükseltme yahut düşürme işlemlerinizi yapmadan evvel genel olarak bütçenizi, ödeme gücünüzü, ihtiyaçlarınızı gözden geçirmenizde fayda vardır. Nitekim ödeme gücünüzün üstünde olan kredi kartı limitlerini, kullanmanız halinde ileride daha büyük sıkıntılar ile karşılabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.