Nedir?

Visa ve Master Kart Nedir?

Visa ve Master kart, kartla yapılan ödeme işlemlerinin  %70’ini gerçekleştiren ve birbirleriyle sürekli rekabet halinde olan kredi kartı firmalarıdır. Bu firmalar birbirlerinin rakibi olmaları nedeniyle genellikle Master Kart logosu gördüğünüz yerde Visa kart logosunu da görürsünüz. Nitekim  rekabetlerinin tüm dünyaya yayılması sayesinde bu sistemler sayesinde 2 milyondan fazla ATM ve 200 milyondan fazla üye işyerinden kredi kartı ile işlemi yapılabiliyor. Bu sayede ulusal düzeyde faaliyet gösteren bankalar, bu firmalar ile anlaşma yaparak müşterilerine sundukları kredi kartları ile dünyanın her yerinden para çekilmesine, alışveriş yapılmasına imkan veriyor.

Master Kart, kredi kartı hizmetleri alanında faaliyet göstermek amacıyla 1966 yılında Amerika’da kurulmuş olan bir finans kuruluşudur. Kurulduğu yıldan itibaren sürekli olarak hizmetlerini geliştiren Master Kart, günümüzde en çok tercih edilen kredi kartı firmasıdır.

Visa Kart ise, 2004 senesinde İngiltere merkezli olarak kurulan bir kart firmasıdır. Kurulmasından bu yana daha 15 sene geçmiş olsa da bu kısa süre içerisinde Master Kartın en büyük rakibi haline gelmiştir. Kökeni Amerika’da bulunan Bank of America’ya dayanan Visa firması, dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisidir.

Bu anlamda bir ürün veya hizmet alırken kredi kartı ile ödeme yapmak yahut ATM’lerden kredi kartı ile işlem yapabilmek için Visa veya Master Kart logolu kredi kartlarına ihtiyacınız vardır. Bankalar, bu nedenle verdikleri kredi kartlarında genellikle bu firmalardan biriyle anlaşırlar ve kartları bu kapsamda müşterilerine sunarlar. Son zamanlarda her ne kadar internet aracılığıyla ödeme yöntemleri gelişmiş olsa da bu iki firmanın gelecekte bu alanda da rekabeti başka firmalara bırakması beklenmiyor.

Visa ve Master Kart Arasındaki Farklar

Visa ve Master kart aynı alanda faaliyet göstermeleri nedeniyle aralarında çok fazla fark yoktur. Genellikle master kart ile ödeme yapabildiğiniz yeden visa kartlarla da ödeme yapabilirsiniz. İki firma arasındaki farklar; düzenledikleri kampanyalar hususunda değişebilir. Örnek olarak visa kartınızla seyahat alışverişi yaptığınızda daha ucuza seyahat edebilirken master kart ile yaptığınız market alışverişleriniz daha ucuza gelebilir. Bunların dışında iki firma arasındaki farkın hissedilmesi için Mastercard’ın kredi kart numarası 5 ile, Visa Kartların kart numaraları 4 ile başlar. Ayrıca Mastercard logolu kartlar için bir ödeme yapmadan alışveriş yapabilirken Visa kartlar ön ödemeli olarak sunulur. Bu husus kartların kullanımı açısından ufak farklılıklar oluşturabilir.

Visa ve Mastercard arasında kalmanız halinde tercihinizi bulunduğunuz ülkeye ve firmaların o günün şartlarına göre düzenlediği kampanyaları inceleyerek verebilirsiniz. Genel anlamda aralarında çok büyük farklar olmadığı için verdiğiniz karar sizi çok fazla üzmeyecektir. Nitekim birden fazla kart almayı düşünüyorsanız, bu iki firmadan da kart alabilir ve tüm kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu