Kredi Kartı Temassız Ödeme Açma Kapama Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme, kredi ve banka kartlarıyla şifre olmaksızın alışveriş yapmanıza imkan veren pratik bir kredi kartı ödeme sistemidir. Son zamanlarda ortaya çıkan temassız ödeme sistemi, neredeyse tüm bankalar tarafından kredi kartı müşterilerine sunulmaktadır. Ancak temassız ödeme sisteminin kullanılabilmesi için hem kredi kartının hem de ödeme yapılacak mağazadaki POS cihazının temassız ödeme sistemine uyumlu olması gereklidir.

Bu kapsamda temassız ödeme ile ödeme almak isteyen mağazalar, bankalara başvurarak temassız ödeme uyumlu POS cihazı alabilirler. Kredi kartı sahipleri ise; kredi kartlarının temassız ödeme özelliğini açtırmaları gereklidir.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Açılır?

Bankalar, kredi kartı verecekleri müşterilere, kredi kartını vermeden evvel temassız ödeme özelliğini aktif edilmesini isteyip istemediklerini sorar. Daha sonra uğraşmamak adına kredi kartını almadan evvel temassız ödeme özelliğini aktif ettirerek teslim alabilirsiniz. Ancak hali hazırda temassız ödeme özelliği kapalı olan kredisi kartınızı temassız ödemeye açtırmak isterseniz; bankaların internet bankacılığını veya çağrı merkezini kullanabilirsiniz. Nitekim çağrı merkezine bağlanarak kredi kartınızı temassız ödemeye açtırmanız 5 dakikanızı almayacaktır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi veya banka kartınızı temassız ödemeye kapatmak için öncelikle kredi kartını almadan evvel bu durumu bankaya bildirebilirsiniz. Kredi kartınızı aldıktan sonra temassız ödeme özelliğini kapatmak isterseniz; kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerine bağlanarak talimat vermeniz yeterli olacaktır. Ancak bazı bankalar temassız ödeme özelliğini kredi sözleşmesi kapsamında bir hizmet olarak sundukları için kredi kartı sahibinin yazılı dilekçesini ararlar. Bu açıdan en yakın banka şubesine gidip kapatma dilekçesi vererek kredi kartınızı temassız ödemelere kapatabilirsiniz.

Temassız Ödeme Özelliği Güvenilir Mi?

Kredi kartlarıyla temassız ödeme yapabilmek için kredi kartının pos cihazı ile yakın bir mesafeye getirilmesi gereklidir. Bu açıdan kredi kartı sahibinin izni olmadan temassız ödeme özelliği ile kredi kartından para çekilmesi mümkün değildir. Nitekim kredi kartının çalınması veya kaybolması halinde de hemen müşteri hizmetlerinden kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızla ilgili tüm işlemleri e-posta veya SMS sistemi üzerinden takip ederseniz, kredi kartınızdan sizden habersiz yapılan tüm işlemlerden haberdar olabilir ve müdahale edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell