ref: refs/heads/v3.0

  Kredi Kartını Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

  Günümüzde bankacılık faaliyetlerinin gelişmesiyle beraber neredeyse tüm insanlar kredi kartı sahibi oldular. Kredi kart sahipleri, günlük ihtiyaçlarına varana kadar tüm istediklerini kredi kartı ile alabiliyorlar. Nitekim alışverişlerde 6 – 12 aya varan taksit imkanı veren kredi kartları, tüketiciler açısından oldukça faydalı bir bankacılık hizmetidir. Ancak nakit ihtiyacı olan tüketiciler, kredi kartlarında yer alan limiti alışverişlerde harcamak için kredi kartı limitlerini nakite çevirmek istiyorlar. Bu anlamda kredi kartı limitinin nakite çevrilebilmesi için günümüzde 10’a yakın farklı yöntem kullanılmaktadır.

  Kredi kartını nakite çevirmek için kullanılacak yöntemlerin kanunen yasak olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bu yöntemleri denemeden kredi kartınızın ait olduğu banka ile iletişime geçerek size nakit avans limiti açmasını talep edebilirsiniz. Ancak bankalar, kredi kartı limitinin nakit avans olarak kullanılması halinde piyasa şartlarına göre çok yüksek faiz talep etmektedir. Bu açıdan kredi kartınızı nakite çevirmek için alternatif yöntemlere bakabilirsiniz.

  İnternetten Alışveriş Yaparak Kredi Kartını Nakite Çevirme

  Kredi kartını nakite çevirmenin masraflı olması nedeniyle insanlar uygulamada alternatif çözümler üretme yoluna gitmiştir. Bu çözümlerden birisi online alışveriş sitelerini kullanarak kredi kartının nakite çevrilmesidir. Bu yöntemle kredi kartını nakite çevirmek için aşağıdaki yönergeyi takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle Gittigidiyor, Sanalpazar gibi satıcı hesabı açarak bir ürün satabileceğiniz bir online alışveriş sitesinden satıcı hesabı açmanız gereklidir.
  • Kredi kartınızın nakite çevirmek istediğinizi tutarı bedeline denk gelen herhangi bir ürünü bu satıcı hesabınızdan satışa çıkarın.
  • Satıcı hesabınızın dışında farklı Ip ve hesap bilgilerine sahip başka bir hesaptan kredi kartınızı kullanarak taksit seçeneğiyle beraber satışa çıkardığınız ürünü alın.
  • Ürünün ödemesini yapmanız halinde ortalama 1-2 gün içerisinde satıcı hesabınıza ürünün parası geçecektir. Bu sayede kredi kartı limitinizi kolaylıkla nakite çevirmiş olursunuz.
  • Online alışveriş sitesi aracılığıyla yapacağınız bu işlem için sadece ürünün satılmış olmasından kaynaklanan komisyon ücretini aracı platforma ödemeniz gereklidir.

  Online alışveriş siteleri üzerinden yapılan bu işlemler, diğer kredi kartı nakite çevirme yöntemlerine göre daha uygundur.

  Başka Birinin Alışverişinden Kredi Kartını Nakite Çevirme

  Çevrenizde bulunan arkadaşlarınızın nakit para kullanarak alışveriş yapmayı düşünüyorlarsa, onlara alışverişlerini kredi kartınız üzerinden yaparak nakit parayı siz alabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir aracı kuruma komisyon veya masraf ödemeniz gerekmez. Ancak bu yol ile nakite çevirebileceğiniz kredi limiti yapılacak olan alışveriş ile sınırlı olduğundan çok fazla nakit para elde edemeyebilirsiniz.

  Kuyumculardan Kredi Kartını Nakite Çevirme

  Halk dilinde kredi kartı takla attırma olarak bilinen ancak kanunen yasak olmasına rağmen kuyumcular tarafından kredi kartları belirli komisyonlar karşılığında nakite çevrilmektedir. Kuyumcular, bu işi tefeciler gibi alenen yapmadıkları için genellikle belirli bir altının alım – satımı kapsamında yapılır. Kredi kartını nakite çevirmek isteyen kredi kart sahipleri kuyumculara giderek ihtiyaç duydukları nakit para karşılığında kredi kartından altın alılar. Ardından aldıkları altınları komisyon bedelini çıktıktan sonra kuyumcuya tekrardan satarak kredi kartlarını nakite çevirebilirler.

  Kuyumcular aracılığıyla yapılan bu işlem BDDK kapsamında yasak olması ve tefecilik suçunun kapsamına girmesi nedeniyle çok tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir. Ancak nakit olarak oldukça zor duruma düşen kredi kartı sahipleri son çare olarak kuyumculara gidebilirler.

  Akıllı Telefon Alarak Kredi Kartını Nakite Çevirme

  Acil para ihtiyacı bulunan ve bankalardan kredi alamayan insanlar, nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için uygulamada kendilerine farklı yollar bulmuşlardır. Bu yollardan birisi; telefon mağazaları tarafından taksitli olarak satılan akıllı telefonları, kredi kartıyla satın alıp daha sonra piyasa fiyatının daha aşağı fiyatından nakit olarak satmaktır. Bu yöntemde kredi kartı sahibi; telefonun sıfır haline verdiği para ile nakit olarak sattığı para arasındaki tutarı komisyon vermiş gibi kabul eder.. Genellikle sıfır alınan telefonlar ile ikinci elleri arasında %30’lara varan farklar olduğu için bu yöntem biraz risklidir.

  Fatura Borcu Ödeyerek Kredi Kartını Nakite Çevirme

  Kredi kartını nakite çevirmek isteyenler, herhangi bir komisyon ücreti ödememek adına çevrelerinde bulunan tanıdıklarının elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarını kredi kartları üzerinden ödeyebilir ve fatura parasını o kişilerden nakit olarak tahsil edebilirler. Bu sayede kredi kartı limiti, fatura tutarı kadar nakite çevrilmiş olur. Ancak bu yöntemle ciddi tutarda kredi kartı limitini nakite çevirmeniz zor olduğu için yüklü miktarlı ihtiyaçlarınız için başka yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.