Nasıl Yapılır?

Beyin Obezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin obezliği, kilo vermek isteyen birçok kişinin öncelikli olarak aşması gereken sorunlardan biridir. Kilo verme konusunda bazıları çok başarılı olmaktadır, bazıları ise bu başarıyı kısa vadede bile yakalayamayabilir. İdeal kiloda sabit kalmak isteyen herkesin bilmesi gereken şey ise beyin obezliği ve bundan kurtulma yollarıdır.

Beyin Obezliği Nedir?

Dünyada birçok insanın aşırı kilolu olmaktan şikayetçi olduğu dönemimizde sorunların en büyük kaynaklarından biri de Fast Food gibi sağlıksız tüketim alışkanlıkları ve düzenli beslenme alışkanlığının yerleştirilememiş olmasıdır. Düzenli bir beslenme programına sahip olmayan vücutlar yemek söz konusu olduğundan düzensiz beslenme nedeni ile sürekli yeme eğilimi içerisine girebilmektedir. Bu durum beyin obezliği olarak ifade edilir. Beyin obezliği tam olarak vücudunuzun yemek yemeye ihtiyacı olmayacak kadar besin almış olmasına rağmen sürekli tüketme isteği duymasıdır. Yemek yemeyi bir alışkanlık hatta daha da fazlası haline getirmek tamamen kişinin beyninde biten bir şeydir.

Beyin obezliği ile baş etmenin yolunu bulan birçok kişi aşırı kilo sorununun çözümünü bulduğunu dile getirmekte. Basitçe anlatmak gerekirse beyin obezliği kişinin sürekli yemek yeme isteği duymasıdır. Tıka basa doyma gereği duymak, ardından hemen başka yiyecekler tüketme isteği duymak, sonra yine tüketme isteği duymak ve yine… Beyin obezliği tam anlamı ile bunu ifade eden bir kavram bütünüdür.


İlginizi Çekebilir! İştah Nasıl Açılır?

Kilo Verememenizin Nedeni Beyin Obezliği Olabilir

Beyin obezliği kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biridir. Beyin obezliği sorunundan kurtulursanız kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır. Yemek yemeye ihtiyacınız olmadığına karar verdikten sonra geriye kalan irade göstererek yemekten uzak durmaktır. İlk aşamalarda bu oldukça zordur. Kişinin tokken bile yemek yeme isteğini yenebilmesi için önce beyin obezliği sorununu kabul etmesi gerekir. Bu sorunun varlığını kabul etmek onu yenmek için atılan ilk adımdır. Beyin obezliği sorununun çözümünde öncelikle sorunu kabul etmek yatar. Daha sonrasında ise iradeli olmak gerekir. Kendinize yemek yemeye ihtiyacınız olmadığını kabul ettirmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra geriye pek bir şey kalmıyor.

Aşırı hızlı çalışan ya da çok yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip değilseniz süreç kendiliğinden işleyecektir. Yemek masalarından tıka basa doymadan kalkmayı denemelisiniz. Bir süre sonra birçok insan bunun alışkanlık haline getirmekte ve çok daha rahat bir hayat sürdüklerini iddia etmektedir. Fazla yemek yemek kişinin metabolizmasına zarar verir. Daha ağır, yavaş hareket etmesine neden olur. Kendini sürekli yorgun hissetmesine neden olur. Yaşamsal faaliyetleri sürdürmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi yemeklerden elde edersiniz. Besinleri fazla alırsanız bu besinler yaşam faaliyetleri gerçekleştirmekten ziyade yaşam faaliyetlerini gerçekleştirmenize engel olur. Kendinize karşı dürüst olun ve besin tüketmeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığın karar verin. Kendinizi kandırmayın.

İdeal Kiloda Kalmak İçin Beyin Obezliğinden Kurtulun

Birçok kişi kilo vermek ister ve bir sürece baş vurur. Kimileri bu süreçte başarılı olur. Kilo verir ve ideal kiloya geldiğine inanır. İdeal kiloya geldiğinde duraksayan ve eski temposuna geri dönen insanlar hızla kilo almaya başlar. Tam da bu noktada tarifi zor bir hayal kırıklığı ortaya çıkar. Vücudumuzun denklemi oldukça basittir. Tükettiklerimizden harcayamadıklarımız bize kilo olarak geri döner. Bunu engellemek için de tükettiğimiz kadar hareket etmemiz böylece var olan ideal kilomuzu korumamız gerekir. Çok fazla tüketirseniz karşılığı kadar hareket edemeyebilirsiniz. Bu da beraberinde tekrar kilo almak gibi bir sorunu getirir. Beyin obezliğinden kurtularak kendinizi ömür boyu ideal kiloda tutabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu