Kredi  Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notu, tüm bankaların katılımı ile oluşturulan, kişilerin bankalarla olan ilişkilerini ortaya koyan, banka açısından kişinin riskli yahut risksiz olduğunu göstermeye yarayan bir değerdir. Kredi notu, insanların bankalardan aldığı hizmetlerin karşılığını düzenli olarak ödeyip ödememesine göre belirlenmektedir. Bir bankadan alınan kredi veya kredi kartı borcunun düzensiz olarak ödenmesi halinde kişilerin kredi notu düşük olabilmektedir. Özellikle bir bankadan kredi kullanan ve ardından hiçbir geri ödeme yapmayan birinin kredi notu çok kötü olur.

Bir kişinin kredi notunun düşük olması, ileride bankalarla olan ilişkilerini doğrudan etkilemektedir. Bankalar genellikle kredi notu düşük olan kimselere, kredi vermekten kaçınırlar. Kredi notu düşük olan birinin kredi alabilmesi için ancak çok sağlam bir kefil göstermesi yahut bir menkul, gayrimenkul teminatı vermesi gereklidir.

Kredi notu 1000’in altında olan kimseler, bankalar için riskli müşteri konumunda olmaları sebebiyle BDDK bu insanlara kredi verilmesini cezaya bağlamıştı. Ancak son zamanlarda ekonomik durumu gözeten BDDK, bu insanlara da kredi verilmesine izin vermiştir. Bu kapsamda bankalar bazı zamanlar, yıl sonu hedeflerine ulaşmak ve müşterilerine son bir şans vermek adına düşük kredi notu olanlar için kampanyalar düzenlerler. Arada bir bankaların, piyasanın bir tık daha üstünde bir faiz oranı ile, kredi notu olmaksızın kredi verdiklerini televizyon reklamlarında görebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Alma Şartları

  • İpotek Verilmesi

Kredi notu düşük olanların kredi kullanabilmesi için en azından, borcunu ödeyeceğine dair teminat göstermesi gereklidir. Bankalar genellikle gayrimenkul teminatları kabul etmekle beraber ipotek hakkı istemektedirler. Bankaya teminat olarak gösterilecek gayrimenkulün, teminat olabilme şartlarına uyması gereklidir.  Banka, kredi talep edene krediyi vermeden önce, gayrimenkulün değerini bir eksper yardımı ile tespit ederek, ona göre kredi durumunu belirlemektedir. Bankalar bu şartlarda ortalama 15.000 TL ihtiyaç kredisini  %2.50’den başlayan faizler ve 36 ile 48 aya varan vade seçenekleri ile vermektedir.

  • Kefil Gösterilmesi

Kredi notu düşük olanların, menkul veya gayrimenkul teminatı da gösterememesi halinde en azından kefil göstermelidir. Bankadan bankaya değişmekle beraber; her bankanın talep ettiği kefil sayısı farklıdır. Krediye kefil olacak kişinin, kefil olabilme yeterliliğini sağlaması ve bankanın bu kişinin kefilliğini kabul etmesi gereklidir.

Bir krediye kefil olacak kişinin, en azından 1200’ün üzerinde kredi notuna sahip olması, SSK’ya kayıtlı bir şekilde bir işte çalışması, kefilliğin kabulü açısından önem arz eder. Ayrıca kefil olacak kişilerin evli olması durumunda, eşleri de kefilliğine izin vermeli ve buna ilişkin bir protokole imza atmalıdır.

  • Gelir Belgesi Sunulması

Daha önce banka ile olan ilişkilerinden dolayı, sorun yaşayan ve kredi notu düşük olan kişilerin, düzenli yüksek bir gelirinin olması halinde de kredi notuna bakılmaksızın kredi verilebilir. Bu kişilere taleplerine bağlı olarak 100.000 TL’ye varan krediler verilebiliyor. Kredi notu düşük olan birey, yaşadığı hane halkı ile, kendi gelirini gösteren gelir tablolarını bankaya sunarak, sicili bozuk olanlara sunulan kredilerden yararlanabilir.

Kredi notu düşük olup da bu şartlardan en az bir tanesini yerine getirebilecek olanların, doğrudan bankaların şubelerine giderek müşteri temsilcisi ile görüşmelerini tavsiye ederiz. Bankalar,  müşterilerine bazı dönemler kampanyalar düzenlediği için; çok daha avantajlı bir teklif ile, kredi kullanabilirsiniz.

Kredi kullanırken önünüzde bir rehber olması amacıyla, sizin için kredi notuna  bakmadan kredi veren bankaları, faiz ve vade seçeneklerini derledik.

  • Fibabank Kefile Kredi

Türkiye pazarında yer edinmek isteyen Fibabank, kredi notu düşük olanlara, kefil ve teminat karşılığı 10.000 TL’ye varan krediler vermektedir. Kredi notu düşük olanlara 24 ay vade seçeneği ve %1.70 – 1.80 arasında değişen faiz oranları ile sunulan bu krediye, gelir belgesi olmadan başvurabilirsiniz. Ancak Fibabank, sizden en azından bir tane kefil yahut üzerinde ipotek kurulabilecek bir menkul veya gayrimenkul istemektedir.

  • Akbank Kredi Notsuz Kredi

Akbank, müşteri portföyünü arttırmak, stokta bulunan mevduat parasını değerlendirmek için, 20.000 TL’ye varan ve 48 ay vade seçenekleri ile kredi teklifleri sunuyor. Bu kredilere kredi notu düşük yahut hiç olmayanlar da başvurarak alabiliyor. Akbank, en azından 800 kredi notunun bulunması halinde kredi taleplerini kabul ediyor.

Akbank’ın kredi notuna bakılmaksızın verdiği kredilere, internet bankacılığından doğrudan başvurabilirsiniz. Şubeye gitmeye gerek olmadani, kredi talebinizin sonucunu öğrenebilirsiniz.

  • İş Bankası Kredileri

Para hacmi olarak Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olan İş Bankası, işçiye, emekçiye, tüccara, esnafa, kobiye verdiği desteğin yanında sicili bozuk olan vatandaşları da düşünmektedir. Son dönemde gelişen mobil bankacılıkta atılım yapan İş Bankası, sicili bozuk olanlara mobil bankacılıktan kredi teklifleri sunuyor. 10.000 TL’ye varan bu kredi miktarını; herhangi bir gelir belgesi, kredi notu olmaksızın doğrudan mobil bankacılıktan alabilirsiniz.

  • Türkiye Ekonomi Bankası

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalardan bir diğeri ise; Türk Ekonomi Bankası’dır. Bankaya ait CEPTETEB uygulamasını kullanan herkes, 20.000 TL’ye varan 48 ay vade seçenekli acil nakit kredisine başvurabilir. TEB, acil nakit kredisine başvuran müşterilerinde kredi notu aramaz ancak bir tane kefil gösterilmesini talep etmektedir.

  • Aktifbank N kolay Kredi

Son dönemlerin en bilindik kredilerinden olan N Kolay kredi, 30.000 TL’ye kadar verilmektedir. Gelir belgesi, kredi notu istemeyen Aktifbank, kefil karşılığında sicili bozuk olanlara bu krediyi kullandırıyor.

N kolay krediye internet üzerinden başvurabiliyorsunuz, eğer kredi başvurunuz onaylanırsa, gerekli evrakları banka merkezine posta yoluyla ileterek kredinizi çekebilirsiniz. Aktifbank’ın, Türkiye üzerinde şubesi olmaması nedeniyle doğrudan PTT şubelerinden paranızı çekebilirsiniz.

  • Burgan Bank

Türkiye’nin yeni bankalarından birisi olan Burgan Bank, kredi notu düşük olanlara dahi %1.80’dan başlayan oranlar ve 48 ay vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi vermektedir. Burgan Bank’tan ihtiyaç kredisi almak için, internet bankacılığından başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Başvurunuzun onaylanması halinde sizi en yakın Burgan Bank şubesine çağırarak gerekli işlemleri tamamlıyorlar.

  • Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası, sicili bozuk, kredi notu düşük olan bireylere teminat ve kefil karşılında nakit kredisi vermektedir. Güncel faiz oranları sürekli değişmekle beraber 36 ay vade seçenekleri ile sunulan bu kredilere, internet bankacılığı üzerinden başvurabilirsiniz.

Yapı Kredi, kredi talep edenin büyük risk grubunda olmaması şartıyla, genellikle kredi taleplerini onaylamaktadır. Ayrıca Yapı Kredi’den kredi kartı alanlara, kredi kartı üzerinden 1.000 TL’ye varan faizsiz kredi kullandırıldığını da söyleyelim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell