Yabancı Uyruklular Kredi Alabilir Mi?

Yabancı uyruğa sahip kişiler; Türkiye’de ev almak, girişim yapmak yahut ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara kredi başvurusunda bulunuyorlar. Bankalar, eskiden yabancı uyruklu kişilere kredi vermek konusunda sıkıntı çıkarırken, hükümetin yabancı yatırımları destekleme politikası kapsamında tutumlarını değiştirdiler.

Türkiye sınırları içerisinde 5 milyondan fazla Suriye vatandaşının yaşadığını da düşündüğümüzde, bankalar yabancı uyruklu vatandaşlara da belirli şartlar altında krediler vermeye başladı. Son dönemde Türk Lirasının, olağandışı şekilde değer kaybetmesinden dolayı, Türkiye’deki gayrimenkullere yönelen yabancılar, bankalardan en çok konut kredisi talebinde bulunuyorlar. Kredi talep eden vatandaşlar içerisinde Avrupa ve Amerika uyruklarına sahip olanların, Türkiye’de kredi alabilmesi daha kolaydır.

Yabancı Uyrukluların Krediye Başvurma Şartları

Yabancı uyruklu olup da Türkiye sınırları içerisinde ikametgah eden yabancı devlet vatandaşları; kredi  alabilmek için ikametgah ve çalışma izinlerini ispatlaması gereklidir. Bankalar, kredi verebilmek için yabancıların en az 12 ila 24 aylık ikametgah veya çalışma izninin olmasını arıyorlar.

Yabancıların krediye başvurması için ikametgah tek başına yeterli olmayıp bir tane de garantöre ihtiyaç vardır. Yabancı uyruklu vatandaşın istediği zaman Türkiye’den çıkıp gidebileceği olasılığına karşı, bankalar Türk vatandaşı birinin kefil olarak gösterilmesini talep ederler.

Taşınmaz almak için krediye başvurulması halinde, taşınmazın tapusu, su ve elektirik faturalarının da bankaya ibraz edilmesi gereklidir. Bankalar, yabancı uyruklu kişiye vereceği krediyi bu taşınmazın değerine göre belirleyecektir.

Türkiye’de çalışan yabancı uyruklu vatandaşların, maaş bordroları ile 3 aylık gelir belgelerini de bankaya sunması gereklidir. İşsiz olan yabancı uyruklu vatandaşın kredi alabilmesi pek mümkün değildir.

Ayrıca Türkiye’de bir işe sahip olmayan birinin, yabancı ülkelerde yer alan banka hesaplarındaki hareketleri gösteren banka dökümlerinin sunulması da talep edilebilir.

Son olarak başvuru formunun yanına, Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaportun bir fotokopisini de sunmanız gerekecektir. Bunlar dışında, bankadan bankaya değişmekle beraber farklı belgeler istenebilmektedir. Krediye başvuru yapmadan evvel, başvuru yapacağınız bankanın internet sitesinden başvuru evraklarını net olarak öğrenebilirsiniz.

Yabancı Uyruklulara Kredi Veren Bankalar

Yabancı ülke vatandaşlarına kredi veren bankaları; yabancı merkezli bankalar ve Türkiye merkezli bankalar olarak ikiye ayırabiliriz. Yabancı merkezli bankaların neredeyse hepsi; yabancı uyruklulara kredi verirken, Türk bankalarının bazıları vermektedir. Bu kapsamda yabancılara kredi veren bankaları sizin için derledik.

Yabancılara Kredi Veren Türk Bankaları

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • İşbankası
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • HSBC
 • Akbank
 • Halkbank

Türk bankaları arasında yabancılara kredi veren bankalar bunlarla sınırlı değildir. Ancak bu listedeki en iyi banka 120 ay vadeli olarak kredi seçenekleri sunan İş Bankası olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Türkiye’de gayrimenkul almayı düşünüyorsanız, İş Bankası ile çalışabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Uveyz avatarı Uveyz dedi ki:

  Calişma izinim var sigortam yatiyor kefilimde var yinede bankalar kredi vermiyor anlamadik bilgisi olan varsa ulaşsin yardimci olsun

 2. Aymyrat avatarı Aymyrat dedi ki:

  peki ben yabancıyım öğrenciyim ama çalışma iznim yok o halde bile alabiliyormuyum

  1. Khuraman avatarı Khuraman dedi ki:

   Nasıl aldın?

Sporsell