Banka & Finans

Yılbaşında (1 Ocak) Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde herkes bir yandan yılbaşı planı yapmaya başlamışken herkesin aklına yılbaşında yani  1 Ocak 2020 Çarşamba günü bankalar ve diğer resmi kurumların açık mı olacağı sorusu geliyor. Bununla birlikte tüm özel firmalar şirketler ne durumda kaç gün tatil olacak işte ayrıntılar.

Bankalara Yılbaşında Açık Olacak Mı?

Henüz daha resmi ağızdan bir açıklama yapılmamasına rağmen yılbaşının çarşamba gününe denk gelecek olması yılbaşının tatil olma olasılığını doğurdu. Geçmiş uygulamalara baktığımızda 2020  yılının ilk günü olan Çarşamba gününde kamu ve özel bankaları kapalı olacaktır. Bankalar yılbaşında tatil verecek ancak 31 Aralık 2019 günü mesai bitimine kadar müşterilerine hizmet sunmaya devam edecektir.

Hastaneler Yılbaşında Açık Olacak Mı?

Özel ve devlete ait hastaneler, yılbaşı günü acil servislerini açık bulunduracak ancak acil durumların dışında hastanedeki personeller yılbaşı gününü izinli geçireceklerdir.

PTT ve Kargolar Yılbaşında Açık Olacak Mı?

Hükümetten yetkili birinden henüz açıklama olmamasına rağmen yeni yılın ilk gününde resmi tatil bekleniyor. Bu kapsamda resmi kurumlar arasında yer alan Türk Posta Teşkilatı da yılbaşında tatil yaparak faaliyetlerini bir günlüğüne durduracak. Bunun dışında özel kargo firmalarının de kural olarak yılbaşında tatil yapması gerekiyor. Ancak bazı kargo firmaları şirket politikaları gereği yılbaşında kısmi hizmet verebilirler.

Eczaneler Yılbaşında Açık Olacak Mı?

Eczacılık odaları her sene yılbaşında, oda üyelerinin yılbaşı yapacağını duyuruyor, bu sene daha açıklama gelmemesine rağmen yılbaşında eczaneler kapalı olacaktır. Ancak endişe etmenize gerek yoktur, internetten nöbetçi eczanelere bakarak yılbaşında nöbetçi olarak açık olan eczanelere gidebilirsiniz.

Alışveriş Merkezleri Yılbaşında Açık Olacak Mı?

Özel ve resmi kurumların tatil olmasını avantaja çevirmek isteyen Alışveriş Merkezleri, yılbaşlarına özel etkinlikler düzenleyerek ekstra kapasite ile yılbaşında çalışmalarına devam ediyorlar. Bu nedenle yılbaşında bütün alışveriş merkezlerinin açık olabileceğini söyleyebiliriz.

Yılbaşında Okullar Tatil Olacak Mı?

Resmi kurum niteliğinde olan okullar, kanun gereği yılbaşında tatil yapacaklar. Özel veya resmi fark etmeksizin yılbaşında tüm okullar kapalı olacak, yılbaşında eğitim ve öğretime bir gün ara verilecek. yani 1 Ocak resmi tatil. Ayrıca okullar kendi faaliyetlerine göre 31 Aralık gününü yarım gün olarak belirleyebilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu