Merkez Bankasının Ne Kadar Parası Var 2019

Son dönemlerde ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve Merkez Bankası’nın farklı araçlarla bunlara müdahale etmesi ile insanların dikkati Merkez Bankası’na çevrildi. Ekonominin en etkili kurumu olan Merkez Bankası, sahip olduğu güçlü araçlarla bir anlamda ülkenin ekonomik olarak teminatıdır. Fakat bankanın sahip olduğu rezerv ile ilgili son dönemlerde yapılan haberler, insanların kafalarında ciddi tereddütler oluşturmaktadır. Merkez Bankasının ne kadar parası var, Merkez Bankası net döviz rezervi ne kadar gibi sorular çok fazla sorulmaya başlandı. Bu yazımızda, sizler için bu sorulara cevap vereceğiz.

Merkez Bankası net döviz rezervi sürekli değişmektedir. Piyasada kullanılması ve tekrar piyasadan dolar alınmasına bağlı olarak bu değişimin meydana geldiği söylenebilir. Yapılan son açıklamalara göre (bu yazı kaleme alındığı esnada) Merkez Bankasının net döviz rezervi 24,9 milyar dolardır. Brüt dolar rezervi ise 93 milyar dolar seviyelerindedir.

Burada belirtilen rakam sizler için bir şey ifade etmiyor olabilir. Onun için geçmiş yıllarla karşılaştırma yapılması daha net bir şekilde rakamın anlaşılmasını sağlayacaktır. 2004 yılından itibaren veriler incelendiğinde, şuandaki rezervin en düşük seviyede olduğu söylenebilir. 2004 yılında 20 milyar dolar olan rezerv, 2010 yılına kadar sürekli yükselmiş ve 63,5 milyar olmuştu. Daha sonra ise tekrar azalmaya başlamıştır.

Yukarıda bahsedilen verilerden net döviz rezervi ile brüt döviz rezervi arasında ciddi bir fark olduğu görülecektir. Net rezerv, tamamen Merkez Bankası’na ait olan ve onun kullanabileceği rakamlardır. Fakat brüt rezerv içerisinde bankalara ait olan dövizlerde bulunur. Bundan dolayı net rezervin takip edilmesi, daha sağlıklı olacaktır.

Burada bahsedilen veriler, günlük olarak değişecektir. Açıklanan son verilere göre bu yazı kaleme alınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell