Vadeli Dolar Hesabı mı? Vadesiz Dolar Hesabı mı?

Bankalarda açılan hesaplar, birçok kişi için birikim yapmanın başlangıcı sayılabilir. Vadesiz hesaplarda tutulan paralar, genellikle harcamanın azaltılması ve ihtiyaçların nakit bulundurmak yerine banka hesabı üzerinden karşılanması amacıyla açılmaktadır.

Türk Lirası cinsinden açılan hesaplar ve birikimler yoğunlukta iken, bazı kişiler için Dolar ($) cinsinden birikim yapmak daha avantajlı olabilir. Bu yazımızda vadeli ve vadesiz Dolar hesaplarının avantajlarını ve hangisinin daha cazip olduğu konusunda öneriler bulabilirsiniz.

Döviz Hesabı Açarken Bilinmesi Gerekenler:

Döviz hesapları, özellikle vadeli türünde oldukça avantajlı gözükmektedir. Kişilere Türk Lirası cinsinden kıyaslandığında ciddi mevduat getirisi sağlayan döviz hesaplarının bazı kritik noktaları da bulunmaktadır. Bunların başında, hesaptan alınan hesap işletim ücretleri gelmektedir. Genellikle döviz hesaplarından Türk Lirasına oranla daha yüksek tutarlarda tahsil edilen bu tür banka masraflarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Avantajları arasında ise; vadeli veya vadesiz döviz hesapları sayesinde kişiler, birikimleri sonrasında döviz yatırımı yapabilir, faiz getirisi elde edebilir ya da bu hesaplar üzerinden yurtdışı transferlerini, döviz ödemelerini ve tahsilatlarını gerçekleştirmeleri sayılabilir.

Vadesiz Dolar ($) Hesabı:

Bu mevduat hesabı türü genellikle ödemelerini, bankacılık işlemlerini ve gündelik nakit akışı hareketlerini dolar üzerinden gerçekleştiren kişiler tarafından kullanılmaktadır. Eft ve havalelerini dolar üzerinden yapanlar veya hesaplarına dolar yatırıp dolar çekmesi gerekenler için uygun bir hesap türüdür. Çünkü daha çok döviz türünde işlem yapan kişilerin Türk Lirası cinsinden bir hesap açıp, sürekli kur farkına maruz kalmaları daha maliyetli olacak ve paraları değer kaybedecektir.

Vadesiz dolar hesabından kar elde etmek isteyenlerin, doların genel durumunu, yükselişlerini, tahminleri ve analizleri takip ederek, yükselişe geçtiğinde oluşan kur farkını pozitife çevirmek için al – sat yapmaları gerekmektedir.

Bir bankada vadesiz dolar hesabı açmak için şubelerden, ATM’lerden veya internet bankacılığından destek almak yeterlidir.

Vadeli Dolar ($) Hesabı:

Bir dövizin Türk Lirası karşısındaki değer farkından kar elde etmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği hesap türü, vadeli dolar hesabıdır. Birikimlerini dolar olarak yapmak isteyen kişiler, vadeli bir dolar hesabı açıp, belirli bir vade bekledikten sonra, faiz ve diğer getirileri yine dolar olarak alacaklardır. Döviz gelirleri olan ya da döviz olarak birikim yapmak isteyen kişiler için vadeli dolar hesabı oldukça uygun bir alternatiftir.

Vadeli dolar hesabının bankalar bazında değişen faiz oranları mümkün olmaktadır. belirli bir vadeyi bekleyebilecek olan kişilerin vadeli dolar hesabı açtırıp faiz getirilerini dolar üzerinden kazanmaları avantajlarına olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell