Nedir?

Dekorasyon Yaparken En Çok Kullanılan Tamamlayıcı Öğeler

Dekorasyon, her anlamı ile uyumu ve tarzı bir arada yakalamayı gerektirir. Bunun doğal bir sonucu olarak da her bir dekorasyonun farklı öğeleri ve düzenleri bulunur. Yaşam alanlarınızı dekore ederken kullanabileceğiniz birçok tamamlayıcı öğe bulunur. Bu öğeler aracılığı ile dekorasyon fikirlerinizi zirvelere taşıyabilirsiniz.

Tamamlayıcı Öğe Nedir?

Tamamlayıcı öğe, dekorasyonun ana temasını destekleyen ve daha görünür hale getiren nesneler için kullanılan kavram bütünüdür. Doğru kullanılmış bir tamamlayıcı öğe dekorasyonu taçlandırırken yanlış kullanılmış bir tamamlayıcı öğe de dekorasyonu rezil edebilir. Peki tamamlayıcı öğeler tam olarak nelerdir? Birkaç örnek ile açıklamak gerekirse yaşam alanlarında bulunan küçük detaylar tamamlayıcı öğeler olmaktadır. Örneğin koltuk takımına eklediğiniz bir yastık, vazo, saat, kitap hatta kapı kolu dahi tamamlayıcı öğe olabilir. Yeter ki siz herhangi bir nesneyi dekorasyonunuza uydurun. Bu durumda tamamlayıcı öğenizi oluşturmuş olacaksınız.

Tamamlayıcı Öğeler: Kapı Kolları

Kapı kolları, pek akla gelmese de aslında en önemli tamamlayıcı öğelerden biridir. Yaşam alanlarınızı  dekore ederken kapı kolları gözden kaçabilir. Oysa ki kapı kolları bir alana girerken ilk dikkat çeken bölgelerden biridir. Kapı kolunu dekorasyona uydurarak harika bir tamamlayıcı öğe oluşturabilirsiniz. Kapı kolları hakkında ufak bir araştırma yapın. Çok dikkat çeken ve çok sakin modeller bulabilirsiniz. Eğer yaşam alanlarınız minimal bir tarza sahipse daha sakin modelleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte biraz dikkat çeken bir dekorasyon planlıyorsanız farklı modellerdeki kapı kollarını incelemenizde fayda var.
İlginizi Çekebilir! Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Tamamlayıcı Öğeler: Kulplar

Kulplar çekmecelerde, dolaplarda hatta koltuklarda dahi bulunan minik detaylardan biri. Pek fark edilmez ama dekorasyonun görünüşü üzerinde büyük etkileri vardır. Kulplar ile harikalar yaratmanız mümkün. Çekmece, dolap ya da dekorasyon için kulpları sipariş edebilirsiniz. Monte edilmesi oldukça kolay ve küçük parçalardır. Dekorasyon için harika birer tamamlayıcı öğe olabilirler.

Tamamlayıcı Öğeler: Aynalar

Aynalar, her halleri ile yaşam alanlarını renklendiren ve derinlik katan öğelerdir. Doğru ayna seçimi ile dekorasyonunuzu ön plana çıkabilirsiniz. Alanın nispeten sakin olan kısmına ayna koymak çoğu zaman işe yarar. Ayna tercih ederken mutlaka kenarlarına dikkat edin. Seçtiğiniz aynanın dekorasyonunuz ile uyumlu olması gerekir. Böylece tam bir uyum ve bütünlük sağlanabilir. Aynaların boyutları konusunda da abartılı boyutları tercih etmemenizi öneririz. Oldukça riskli.
İlginizi Çekebilir! Ayağı vuran ayakkabı nasıl genişletilir?

Tamamlayıcı Öğeler: Elektrik Düğmesi

Elektrik düğmeleri, sürekli kullandığımız ancak gözümüzden kaçan tamamlayıcı öğelerden biridir. Çoğu lüks otelde elektrik düğmesi gibi detaylara büyük önem verilir. Çünkü dekorasyonun tam olarak tamamlanabilmesi için bütünlük gerektiğinin farkındadırlar. Elektrik düğmeleri genellikle sakin modeller ile tercih edilirken bazen de şık ve dikkat çeken modeller tercih edilebiliyor. Tamamen dekorasyon tarzınız ve sizin kararınız ile alakalı olmakta. Seçiminizi hangi yönde yaparsanız yapın elektrik düğmelerini dekorasyon planınıza dahil etmeyi unutmayın.

Tamamlayıcı Öğeler: Saatler

Saatler ve tablolar tamamlayıcı öğe olarak en çok kullanılan gereçlerden bazıları. Günlük yaşamımızda saate sıklıkla baktığımızdan olsa gerek geçmişten bu yana saatleri yaşam alanlarımızda bulunduruyoruz. Saatler ve tablolar ile dekorasyonunuzu tamamlayabilir, istediğiniz görünüme daha da yaklaşabilirsiniz. En çok beğenilen dekorasyon temalarının mutlaka bir tablo ya da saat ile birleştirildiği su götürmez bir gerçek.

Yukarıdaki fikirler ve çok daha fazlası ile dekorasyon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dekorasyon yapmak için illa bir profesyonele ihtiyacınız yok. Kendi dekorasyonunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Tabi ki bunun için iyi bir planlama gerekir. Doğru planlama ile harika yaşam alanlarına kavuşabilirsiniz. Hem de altına kendi imzanızı atarak…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu