Müfteri Ne Demek?

Müfteri, bir konuyla ilgili iftira atan, kara çalan kişidir. Bu terim, genellikle hukuk alanında kullanılır, fakat halk arasında da kullanılması söz konusudur ve bazı dönemler TV ve diğer medya araçlarında sık sık vurgulanır. Yapılan vurgulamalar sayesinde bu kelimenin kullanımı artarken, anlamını bilmeyen kişiler de bu sayede kelimenin anlamını öğrenmiş olur. Müfteri, iddiasına ilişkin herhangi bir delil gösteremeyen ve bundan dolayı da iddiasını da ispatlayamayan kişidir.

Bilindiği gibi ortaya bir sav koyan ya da bir iddiada bulunan kişilerin bunu ispatlaması gerekir. Ya da ortaya konan savın doğru olduğunun bir şekilde gerçekleşmiş olması şarttır. Tüm bunların aksine, eğer ortaya konulan iddianın yalan ya da yanlış olduğu anlaşılırsa, iddia sahibine müfteri denilir. Böylece o kişi, sözünde güvenilmez olarak nitelendirilir.

Müfteri ve Müddei

Müddei ile müfteri arasında keskin bir ilişki vardır. Müddei, iddia eden ya da dava eden anlamına gelir. Bunun için bir sav ortaya atar ve bunu ispatlamaya çalışır. Sav atarken, doğru olduğundan emin olması gerekir. Aksi durumda ispatlayamaz. Hukukta bu iki terim çok sık kullanılır. Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir şeklindeki söz dahi bu ilişkiden ortaya çıkar. Burada iddia sahibi eğer delilleri ortaya koyamaz ise bir anda iftiracıya, yani müfteriye dönüşür. Dolayısıyla müddeinin müfteri olma olasılığı vardır.

Arapça bir kelime olan müfteri,  aynı zamanda kara çalan anlamına da gelir. Bu anlamıyla çok eski zamanlardan itibaren kullanıldığı sonucuna ulaşılabilir. Müddei de benzer şekilde Arapça kökenlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.