Deniz Salyaları Neden Oluşur, Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Deniz salyası nedir?

Son zamanlarda haberlerde sık sık gördüğümüz ve bizi oldukça üzen bir durum ile karşı karşıyayız: Deniz salyaları. Hemen hemen bütün organizmalar ve bitkiler tarafından üretilebilen beyaz-kahverengi ve jelatinsi bir yapısı vardır. Denizdeki canlılar ve yaşam alanları için oldukça büyük bir tehdit olmaktadır. Denizde yaşayan pek çok omurgalı ve omurgasız canlı için kritik bir dönemdir. Canlıların üzerine yapışarak ölümlerine neden olmaktadır. Deniz bitkilerine zarar vermektedir. Doğrudan denizlerimizin ve dolaylı yoldan toplumun sağlığı için oldukça ciddi bir kirlilik sorunu olan deniz salyası nedir? Deniz salyası deniz ortamında aşırı artış gösteren mikroorganizmaların deniz ortamına salgıladıkları organik bileşikler sonucu oluşmaktadır. Müsilaj olarak adlandırılırlar ve genellikle karbonhidrat ve protein oluşumlu organik yapılardan meydana gelmektedir. Bu organizmalar su ile teması sonrası şişmekte ve deniz salyasını oluşturmaktadır. Müsilaj organizmalarının oluşabilmesi için yüksek derecede azot ve fosfat girdisiyle beraber su sıcaklığı gerekmektedir.

Deniz salyaları neden olur?

Marmara Denizi’nin kıyılarında gezerken karşılaştığımız korkunç tablo üzerine deniz salyaları üzerine büyük bir endişe ve merak oluşmaktadır. Deniz salyaları neden olur? Deniz salyasının oluşumu için pek çok neden vardır. Örneğin organik madde bileşenlerinin insan kaynaklı müdahaleler ile deniz ortamında artması ve denize giren organik bileşikli bitkisel hücreli canlıların ötrofikasyona neden olması deniz salyalarının oluşumuna neden olmaktadır. Küresel ısınmanın da müsilajı tetiklemede payı büyüktür. Deniz sıcaklığındaki artışın da deniz salyası oluşumuna etkisi olduğu tartışılmaktadır. Bu düşüncenin nedeni, deniz sıcaklığı yükseldiğinde artan mikroorganizmalar müsilaj oluşumuna neden olabilmektedir. Denizlerde durgunlaşma ve dalga olmaması da denizde müsilaj oluşumunu tetiklemektedir. Çevre ve deniz kirliliği sayesinde sularda çoğalan fitoplanktonlar da deniz salyası oluşumunda önemli bir etken olmaktadır.

Deniz salyaları nasıl geçer?

Marmara Denizi’nin sanayi atıkları gibi karasal yüklerinin azaltılması gerekmektedir. Deniz salyaları genellikle bahar aylarında ortaya çıkmakta ve birkaç ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Rüzgârın etkisi de deniz salyalarının geçmesi için önemli bir faktördür. Suyun sıcaklığını arttıracak faktörler azaltılmalıdır. İnsanların bilinçlenmesi ve doğaya saygı duyması edinilebilecek büyük bir önlemdir. Çevreye zarar vermemeyi öğrenmeli ve yaşam alanlarına zarar verilmemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell