Nöbetçi Noter İle Hafta Sonu Araç Alım Satım Riskleri

Araç alım satımı bilindiği üzere noter kanalı ile olmaktadır yapılan son düzenlemeler ile birlikte ruhsattan plakaya kadar artık tüm işlemler noterlerden yapılmakta ve araç alım satım işlemlerinde ciddi bir kolaylık sağlamıştır.

Bunun üstüne birde hafta sonu uygulama başlanılan nöbetçi noter uygulaması zaman açısından daha da kolay görünmektedir hele hele mesai saatlerinde dışarı çıkamayanlar için hafta sonu nöbetçi noter uygulaması tam isabet gibi görünmektedir ama… evet şimdi gelelim işin amasına..

Nöbetçi Noterden yapılan Araç Satışına İtiraz

Su an devam eden süreçte araç almak isteyen yada satmak isteyen belirli noktalarda başlanılan nöbetçi noter uygulaması sayesinde cumartesi günleri aynen işlemlerini gerçekleştirmektedir. Alıcı ve satıcı dürüst olduğu sürece zaten bir sorun çıkmayacaktır alan arabasını satan parası alır geçer işine gücüne bakar yani bir sorun zaten çıkma durumu olmaz.

Burada sorunun çıkabileceği nokta ve dikkat edilmesi gereken en önemli husus araş satışının vekalet ile yapılması durumlarına ilişkin Hukukçular ile birlikte Noterlik Hukuku konusunda bilgisi olanlar tarafından dillendirilen ve hafta sonu yani resmi mesai saatleri dışında yapılan noter işlemlerinin İlerde bir davaya konu edilmesi halinde yok hükmünde sayılabileceği belirtilmiştir.

Bu konuya ilişkin şimdilik hafta sonu yapılan satışlara bir itiraz vb bir durum olmadığından buna ilişkin oluşmuş bir hukuki içtihat bulunmamaktadır.

Nöbetçi Noterde vekalet ile Araç Satışı İptal Edilebilir mi?

İşin uzmanları tarafından daha doğrusu icma edilmiş bir karar fikir olmamakla birlikte bir kesim hafta sonu ve özellikle vekalet ile satışı yapılan araçlara araç sahipleri tarafından mahkemeye dava konusu edilmesi halinde noter satışının iptal edileceği şeklinde oluşan bir kanaat bulunmaktadır.

Özetle, siz bir araç alacaksınız paranızı verdiniz ama vakitten dolayı nöbetçi noterden yani cumartesi günü paranızı verdiniz ve aracınızı aldınız. Aracı size devreden kişi vekalet ile satışı size yaptı buraya kadar Her şey gayet olağan ve yolunda gibi görünmektedir. Ancak aracın asıl sahibi vekalet vermiş olsa bile hafta sonu gerekçesi ile satışı iptale götürebilecek bir mahkeme kararı çıkabileceği düşünülmektedir.

Yine belirtelim oluşan bir içtihat veya emsal karar yoktur ancak burada bir hukuki açık bulunduğunu tarafınıza hatırlatmak isteriz. Zaten bir çok noter bu açığın farkında.

Araç sahibinin satışı yapması daha sağlam olmakla birlikte burada bizim anlatmak istediğimiz vekalet ile yapılan satışlarda dikkat etmek en azından mümkün ise hafta içi işinizi çözün sağlama alını kendiniz. Son olarak hafta sonu yapılan ister asil ister vekalet araç alımından uzak durunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.