Banka & Finans

Senetle Para Veren Kuyumcular

Günlük hayatta nakit paraya ihtiyacı olan insanlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle bankalardan kredi kullanmayı tercih etmektedirler. Fakat her kredi kullanan borcunu ödeyememektedir. Bu durumda bankalar kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi vermemektedir. Bankadan kredi çekemeyen vatandaşlar da nakit bulmanın bir yolu olarak senetle para veren kuyumcular seçeneğini değerlendirmek istemektedir. Peki, acil nakit para ihtiyacı olan insanlar kuyumculardan senet karşılığı nasıl para almaktadır?

Kuyumcular Senetle Para Verir Mi?

Aslında bu seçenek söylendiği kadar basit değildir. Çünkü her isteyen kuyumcuya giderek senetle borç para alamamaktadır. Kuyumcular ancak parayı ödeyebileceğine kanaat getirdikleri ve bir şekilde insanlara bu şekilde borç para vermektedir. Sistem şu şekilde işlemektedir:

  • Nakit ihtiyacı olan insan kuyumcuya giderek senet karşılığında altın almaktadır.
  • Daha sonra aldığı altınları aynı kuyumcuda bozdurmakta ve eline nakit para geçmektedir.
  • Senetlerin günü geldiğinde de kuyumcuya senetteki tutarı ödemektedir.

Bir örnekle açıklayacak olursak; nakit ihtiyacı olan bir kişi senetle para veren kuyumcu bulduğunda kuyumcuya giderek 50 bin TL değerinde altın almakta ve bunun karşılığında senet imzalamaktadır. Daha sonra altınları aynı kuyumcuda bozdurmakta ve kuyumcuda alış ve satış arasındaki fiyat farkından dolayı müşteriye 45 bin TL para vermektedir. Böylece müşterinin eline nakit para geçmektedir ve müşteri bu durumun kendisi kazanç olduğunu düşünmektedir. Diğer taraftan kuyumcu da müşteriye altınları satmış ve tekrar alarak aradaki fark kadar kazanç sağladığı için alışverişten memnundur. Bu sistemin yasal bir altyapısı olmamakla birlikte iki taraf ta alışverişten kazançlı çıktığını düşündüğü için bir risk bulunmamaktadır.

Ancak senetle para alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  • Genel bir kural olarak boş senede imza atılmamalıdır.
  • Senet borç veren ve borç alanın yanında doldurulmalıdır.
  • Senet ile borç para veren kuyumcu ile senet hazırlarken yazılacak yazıların ve yapılacak düzenlemelerin aynı kalem ile olmasına dikkat edilmelidir.
  • Senette yer alan para tutarının hem yazı hem de rakam ile yazılmasına özen gösterilmelidir.
  • Senede yazılan tutara ekleme yapılmaması için önüne ve arkasına kapama çizgileri yapılmalıdır.
  • Ödenen senetlerin üzerine ödendi ibaresi eklenmeli ve bir süre daha saklanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu