ref: refs/heads/v3.0

  Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır?

  Görüntüsü ile oldukça zarif ve şık bir çiçek olan orkide özel günlerde de hediye seçimlerimizde akla gelen ilk isim olmaktadır. Anneler gününde, sevgililer gününde veya doğum günlerinde sevdiklerimiz için hazır orkideler hediye ediyoruz. Bu kadar alımlı bir bitki çiçeklerini döktüğü zaman geriye sadece ince dalları ve büyük yaprakları kalıyor. Çiçek açılı bir şekilde alınmış orkidelerin de yaprakları dökülünce pek çok kişinin hevesi soluyor. İyi ve doğru bir bakım ile orkidelerimizi çiçekler ile donatmamız imkânsız değil. Orkide nasıl çiçek açtırılır? Çiçek açma zamanı geldiğinde orkidenizi coşturmak ve incecik dallarına renk katmak için birkaç püf nokta ve iyi bakım yeterli olacaktır. Orkidelerinizin çiçek açması için yapmanız gerekenleri sıralayalım.

  1. Orkidelerinizin doğru yerlerde olduğundan emin olmanız önemlidir. Orkideler genellikle temiz havanın bol olduğu ve güneş alabildiği yerleri sevmektedir. Ancak direkt ışığa maruz kalmamasına özen göstermelisiniz.
  2. Orkide saksılarının genellikle şeffaf olduğu dikkatinizi çekmiştir. Orkidelerin sadece gövdelerinin değil köklerinin de ışıktan yararlanmaları oldukça önemlidir ve bu sebeple şeffaf saksılarda bakılmalıdır.
  3. Orkide besinleri olarak geçen sıvı gübreyi 15 günde bir kullanmanız gerekmektedir. Bu besin hızlı ve sağlıklı büyümeyi desteklemektedir.
  4. Orkide yapraklarının tozlanmaması için belirli aralıklar ile yapraklarının üzerini kuru bir bez ile silin.
  5. Haftada iki üç kez sulama yapmanız gerekmektedir. Orkidenizi sık sık sulamak ölmesine sebep olabilmektedir.
  6. Haftada bir kez yapraklarına sprey şişesi yardımı ile su püskürtebilirsiniz.

  Bitkinizin sağlıklı olabilmesi için her koşulu sağladınız ancak yine de çiçeklendirmeyi sağlayamadınız. Mevsim kandırma metodu ile orkidenize çiçek açtırabilirsiniz. Mevsim kandırma işleminde bitkinizi gün boyu ışık alabileceği yaklaşık 14 derecelik bir ortama götürün. Orkidenizin bir iki gün boyunca bu ortamda bırakın. Daha sonra orkidenizi bulunmuş olduğu ortamdan daha sıcak ve yeterli ışık alabileceği bir ortama götürün. Orkideniz ilk koymuş olduğunuz yerde kendisini kış ayına girdiğini sanacak ve ikinci koyduğunuz yerde ise ilkbahar dönemine geçmiş olduğunu sanacak. Bu geçişin sonunda ise tomurcuklanma işlemi hızlanacak. Bu süre zarfında bitkinize gereken gübreleme bakımlarını yaparak tomurcuklarını çiçeklere dönüştürmesini sağlayabilirsiniz.

  Çiçeklerle ilgili bir diğer konumuz Kaktüs Çoğaltma, Kaktüs Hangi Toprağı Sever? yararlı bilgiler bulabileceğinize inanıyoruz.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.