Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bazı insanlar nadiren, bazıları ise sık sık kulak tıkanıklığına maruz kalırlar. Birçok sebebe bağlı olan kulak tıkanıklığını açmanın bir çok yöntemi vardır. Yazımız da kulağınız tıkandığında nasıl açabileceğine değineceğiz. Genel olarak kulakta biriken kir ile oluşan kulak tıkanıklığı, denizde veya duşta kulağınıza su kaçması yüzünden de olabilmektedir. Bu gibi kulak tıkanıklığına sebep olan yerlere girmeden önce kulak tıpası kullanmak sizin için iyi olacaktır.

Kulak tıkanıklığına neden olan diğer etkenlerse, geçirilen hastalıklar, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, çok şiddetli ses, basınç farklılıkları, kulağa su kaçması, kulak temizleme çubuğunun yanlış kullanılması gibi sebeplerdir. Bu gibi sorunların hiçbirini yaşamak istemiyorsanız önceden önlem almanız gerekmektedir.

Kulak Tıkanıklığı Kulak Temizleme Pamuğu ile Açma

Kulak tıkanıklığı ile karşılaştığınız zaman kulak temizleme pamuğunu doğru kullanmanızda fayda vardır. İlk olarak yapmanız gereken kulağınızda biriken kiri temizleyerek dışarı çıkarmaktır. Bu işlemi yaparken dikkatli olmanızda fayda var aksi bir tehlike gördüğünüz zaman lütfen direk kulağınızla ilgilenmeyi bırakıp doktorunuza başvurunuz. Kulak temizleme pamuğunu nemlendirmeliyiz. Bunun için ılık bir suya kulak pamuğunu sokarak nemlendiriyoruz. Nemlendirdiğimiz çubuğu kulağımızın içine doğru( Fazla içeriye doğru bastırmayın bu seferde bütün kir kulağınızın içine gidebilir ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabilirsiniz.) hafifçe sokarak gözle görülmeyen kirleri kulak pamuğuna toplamaya çalışıyoruz. Eğer sorun kirlerden ise kulağınızın tıkanıklığı geçmiş olacaktır.

Kulak Tıkanıklığı Oksijenli Su Yardımı ile Açma

Bu anlatacağım yöntemi uygulamanız sizin insiyatifinize kalmıştır çoğu kulak tıkanıklığı çeken insanda yararlı olmuş olup, uygulaması biraz zordur. Kulak tıkanıklığı için ilk uygulanmaması gereken yöntemler arasında bulunmaktadır. Diğer yöntemleri denedikten sonra bu yönteme başvurabilirsiniz yada direk olarak doktorunuza başvurabilirsiniz. Yapmanız gereken şırınganın içine yarısından biraz az olacak şekilde oksijenli su dolduruyoruz. Hangi kulağımız tıkalı ise onun tersine doğru kolumuzun üzerine doğru yatarak kulağımızın yukarıda kalmasını sağlıyoruz.

Başka birinden yardım isteyerek oksijenli suyu tıkalı olan kulağımızdan içeriye boşaltmasını istiyoruz. Bu şekilde kımıldamadan 5 – 10 dakika arası uzanıyoruz. Süre sonunda oksijenli suyun dışarı çıkması için peçeteye doğru kulağımızı yatırıyoruz ve içerisindeki suyu boşaltmış oluyoruz. Bu yöntem ile kulağınızın içerisinde biriken kiri dışarıya çıkarmış olacaksınız. Kulak tıkanıklığına sebep kirler ise bu işlem %100 sonuç verecektir.

Yazımda kulak tıkanıklığı ile ilgili yöntemlerden bahsetsemde en iyi yöntem doktorunuza başvurmanızdır. Doktorunuz sizin için neyin iyi geleceğini çok daha iyi bilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.