Terkin Belgesi Nedir?

Terkin belgesi, Türk bayrağına geçiş işlemleri esnasında sağlanan istisnai durumdan yararlanmak için tekne üzerine yer alan yabancı ülke bayrağı ile yasal bağların tamamen koparılmasını sağlayan belgedir. Bilindiği gibi yat ve benzer deniz aracı alanlar, yasal prosedürler için ilk başta farklı bir ülke bayrağını alırlar. Bunun farklı nedenleri vardır, fakat bir süre sonra söz konusu bayrağın yerine Türk bayrağı kullanmak isterlerse, terkin belgesini ilgili birimlere sunmak zorundadır. Çünkü bu belge sayesinde diğer ülke bayrağı ile ilişiğin yasal olarak kesildiği bildirilmiş olur.

Terkin Belgesi Nasıl Alınır?

Yabancı ülke bayrağı taşıyan teknelerin önemli bir kısmının kayıtları ABD’nin Delaware kentindedir. İnsanlar ilk olarak burada bir şirket kurmakta, daha sonra ise şirketlerinin üzerinden teknelerini kayıt ettirmektedir. Terkin belgesinin yararlanılmasına imkan verdiği istisnai durum için burada açılan şirketin kapatılması gerekir. Bunun için ise öncelikle şirketin üzerindeki varlıkların terkin işlemi gerekir. Şirket üzerinde varlık kalmadığında yasal olarak kapatılması söz konusu olabilir.

Şirketin kapatılması sürecinde öncelikle vergi borçlarının kapatılması gerekir. Çünkü yıllık olarak yaklaşık 300 dolarlık bir vergiden söz edilmektedir. Eğer bu borç ödenmeden şirket kapatılırsa, sonraki dönemlerde unutulma ihtimali son derece yüksektir. Bundan dolayı da vergi borcu kısa bir süre sonra katlanarak artacaktır. Terkin belgesine ilişkin işlemlerde bu hususun atlanmaması önemlidir.

Terkin belgesinin sağladığı istisnai durum vergilerle ilgilidir. Bu durumdan yararlanan tekne sahipleri, sadece teknelerinin kasko değerlerinin üzerinden %1 ÖTV, %0 KDV ödeyerek Türk bayrağı takabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell