ref: refs/heads/v3.0

  Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

  Burun Tıkanıklığı, insanlar için rahatsız bir durumdur. Bireyin burunu tıkandığı zamanlarda  yarı burnundan nefes alır ama genel olarak burundan nefes alabilmektedir. Bu durumun yaşanması ile kişinin hayatını olumsuz olarak etkilemekte ve o günü çok bunaltıcı olmaktadır. Burun Tıkanıklığı, genelde grip, sinüzit vb. Rahatsızlıklardan dolayı oluşmaktadır.

  Burun tıkanıklığı olduğu zamanlarda genel olarak burun spreyi almak isteriz fakat bu spreylerin yan etkisi olabildiğinden doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Aksi taktirde daha kötü hastalıklara sebebiyet verebilirsiniz.

  Burun tıkanıklığı tedavisi sırasında sigara içen kişilerin sigara içmemeleri önerilmektedir. Sigara içtiğiniz taktirde tedavi süreniz uzayacaktır. Bu dönemde, sıcak çorba, bitki çayı,c vitamini ve bol su tüketimi tavsiye edilmektedir.

  Tuzlu Su İle Tıkalı Burun Açma

  Tuzlu su ile burun tıkanıklığı açma en bilindik yöntemler arasındadır. Burnumuzu açabilmemiz için yarım çay bardağına ılık suyu ve bir çay kaşığı tuzuda ekliyoruz ve karıştırarak eritiyoruz. Erittiğimiz tuzlu suyu damlalığa dolduruyoruz. Sırt üstü uzanarak burnumuza kendimiz yada başkasından yardım isteyerek üç yada dört damla damlatıyoruz. Dört damladan fazla damlatmamaya özen gösterelim ve burnumuza tuzlu suyu fazla çekmeyelim aksi taktirde genzimizi yakacaktır. Damlatma işlemi bittikten sonra beş yada on dakika sırt üstü pozisyonda yatıyoruz ve etkisini göstericektir.

  Sıcak Su İle Burun Tıkanıklığı Açma

  Tencereye bir buçuk litre soğuk su, iki dilim limon ve nane koyarak kaynatıyoruz. Suyun iyi kaynamasına özen gösteriyoruz. Kaynayan suyu ocaktan alarak sert bir zemine koyuyoruz ve yanına eğilerek kafamızı kaynayan suyun üstüne doğru eğiyoruz. Bu sırada kaynayan suyun buharının dışarıya gitmemesi için kafamızdan aşağıya olacak şekilde eşarp yada havlu ile kapatıyoruz. Bu yöntemi yaparken dikkatli olmamız gerekmektedir. Kafamız tencerenin üstünde olacak şekilde beş, on dakika arası kaldırmıyoruz. Tencereden çıkan buharı iyice burnumuza çekiyoruz ve belirtilen zaman sonunda burnumuz açılmış olacaktır.

  Nane Çayı İle Burun Tıkanıklığı Açma

  Nane çayı içerinde mentol bulunmaktadır. Akşam yatmadan önce ve gün içerisinde bir kere olacak şekilde nane çayı içerseniz mukusun azalmasına ve geniz yolunun açıldığını göreceksiniz. Nane çayının özellikle sıcak olmasına dikkat edin ve içerken nefes alıp verin.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.