Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

Klozetler genelde atılmaması gereken eşyaların atılması sonucu tıkanır. Klozet tıkanıklığını anlamak çok basittir. Klozet tıkandığında, klozetin içerisinde bulunan suyun yükselip ve taştığını görebilirsiniz. Bu gibi durumla karşılaştığınız zaman klozetinize su giden vanayı hemen kapatmalısınız. Eğer kapatmaz iseniz klozete daha çok su dolacak ve tuvaletin kirlenmesine neden olacaktır. Tıkalı klozeti açma yöntemlerinden bahsetmeden önce klozet neden tıkanır ondan bahsedelim.

Klozet Neden Tıkanır

Klozet genellikle tıkanmasının sebebi, tuvalet kağıdının atılması, elimizdeki bezin düşmesi, kağıt havlu atılması, çamurlu suyun dökülmesi vs. sebeplerdir. Öncelikli konumuz klozetin hangi durumlarda tıkanabileceğini değerlendirmek olmalıdır. Klozetin tıkanma sebebini bilirsek çözmek daha kolay olur bu sebeple klozeti tıkayan cismin ne olduğu önemlidir. Tıkanıklık sebebi belirlendikten sonraki aşama ise klozet açma yöntemleri denemektir.

Tıkalı Klozet Açma

Tıkalı bulunan klozeti açmak için bir çok yöntem vardır. Fakat ben size en işe yarar yöntemlerden bahsedeceğim.

El ile Tıkanmış Klozet Açma

Evinizde klozetin tıkandığını gördüğünüz de ilk yapmanız gereken bir kere sifona basmalısınız. İki yada üç kere sakın basmayın bu sefer su taşacaktır. Sifonu bir kez çektikten sonra su hızlıca yükseliyor ve geri gitmiyorsa tıkanıklık yakınınızda demektir. Sifonu çektikten sonra su gidiyor ama yavaşça geri dolmaya başlıyorsa tıkanıklık uzakta meydana gelmiş demektir. Klozetin tıkanıklığı eğer yakında ise kolumuz kapatacak kadar plastik eldiveni elimize giyiyoruz. Ardından klozetin içerisine eldiven giydiğiniz elinizi sokarak herhangi bir cisim veya katı kalıntı olup olmadığını kontrol edelim. Herhangi bir cisimle karşılaştığımızda onu hemen dışarı çıkaralım. Cismi dışarıya çıkardıktan sonra klozetin içerisindeki suyun geri çekildiğini göreceksiniz. Klozetinizi temizleyip artık rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tuvalet Pompası İle Tıkanmış Klozet Açma

Klozetinizin tıkandığında yukarıda anlatmış olduğum yöntemi kullanmak istemiyor olabilirsiniz. O zaman size en yakın nalbura giderek tuvalet pompası almanız gerekecektir. Bu pompa alışa gelmiş pompalardan biraz farklıdır. Tuvalet pompasını kullanmanız için klozetin içerisinin su dolu olması gerekmektedir. Klozette su az veya yok ise yavaş yavaş su ekleyin. Tuvalet pompası yardımı ile klozeti pompalayarak tıkanmış klozetinizi açmış olacaksınız. Bu anlatmış olduğum yöntem sert cisimler için değil, yakında bulunan yumuşak cisimlerde işe yarayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell