Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığından Altın Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Altın eskiden günümüze ulaşmış, en kadim birikim yapma tekniklerinden biridir. Altının hiçbir zaman zarar ettirmeyeceğine dair bilinen bu eski inanç, toplumda altının en popüler yatırım araçlarından biri olmasına sebebiyet vermiştir.

Kişilerin çok uzun zamandır altın alımı için en sık başvurduğu yöntem, ilk akla gelen: Kuyumcu alternatifi idi. Fakat bu yöntem kolay gibi görünse de kendi içinde riskli bir yöntem sayılabilmektedir. Altınların çalınması ve kaybolması riskleri sebebiyle daha kolay bir yöntem olan internet üzerinden altın alım satımı yapmak son yılların en popüler birikim yapma yöntemi olmuştur.

İnternet Bankacılığından Altın Alım Satımı:

Günümüzde banka birikim yapmanın en güvenli yollarından biridir, bu sebeple her bankanın internet üzerinden altın alış satış opsiyonu bulunmaktadır. Bunun için bir bankanın müşterisi olmak, o banka ile imzalanmış gerekli bankacılık sözleşmelerinin tamamlanmış olması ile başlamaktadır. Tüm bu yasal prosedürlerden sonra, banka nezdinde açılacak bir altın hesabı ile birikim yapılmaya hemen başlanabilir.

Kişilerin mevduat hesaplarında bulunduracakları tutarları diledikleri zaman ve diledikleri yerden altına çevirebilmeleri ve tüm bu işlemleri şubeye gitmeden, dijital olarak yapabilmeleri için, internet bankacılığı şifre vb. gizli bilgilerini şubelerinden edinmiş olmaları gerekmektedir.

Alım Satım İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı kullanarak altın alım satımı yapmak için bilinmesi gerekenler:

  • Altın fiyatlarının takip edilmesi gerekmektedir. Altının dünya piyasasındaki düşüş ve artışları sözlü ve basılı yayın organlarından takip edilmeli, uzman kişiler tarafından yapılacak olan altın fiyatlarına dair analiz, tahmin ve yorumların izlenmesi gerekmektedir.
  • Altın alımı yapılacağında fiyatların düşük seyrettiği bir zaman aralığı tercih edilmelidir. Alış ve satış arasındaki değer farkı tasarruf sahiplerine ciddi oranda kar elde ettirebilmektedir.
  • Altını biriktireceği banka hesabına kişiler doğru ve detaylı bir araştırma sonucunda karar vermelidir. Tüm büyük bankalar nezdinde altın hesaplarının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar birikim ve faiz yönüyle birbirinden farklı avantajlar sunmaktadır.
  • Tasarruf sahipleri, internet üzerinden altın alım satımı yaptıkları sırada altında değer düşüklüğü, tarihinin eski olması veya gramajının az olması gibi fiziki altın alım / satımında karşılaşılan riskleri bertaraf etmiş olurlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu