Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli Hesap

Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı, hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı” ve yine vade sonunda oluşan TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ilave oran” karşılaştırıldığında hangisi yüksekse, o faiz oranını kazandıran vadeli mevduat hesabıdır.

Bankada açılan hesap her türlü mevcut enflasyon oranı üzerinde faiz vermektedir özetle enflasyonun düşük olması halinde de yine vaad edilen faiz oranı ile yine enflasyon oranı üzerinde faizi garanti etmektedir.

Hesap Özellikleri

  • Hesabın vadesi 92-370 gün arası tercih edilebilir
  • Açılış tarihinde bir oran taahhüdü verilir ve aynı zamanda vade sonundaki güncel TÜFE Endeksi Yıllık Değişim Oranı üzerine bir marj oranı belirlenir
  • Vade sonunda taahhüt edilen faiz oranı ile TÜFE Endeksi Yıllık Değişim oranı üzerine eklenen marj oranı karşılaştırılır ve bu iki orandan yüksek olan faiz oranı hesabın yıllık faiz oranı olarak belirlenerek faiz tahakkuku gerçekleşir.
  • Gerçek kişi yani bireysel müşterilere sunulan bir vadeli hesaptır.

Örnek Hesaplama Tablosu İçin Tıklayınız

Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli 92-370 gün vadelerde açılabilmektedir.

Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli hesapta vade gününde faiz oranı TÜFE’ye endeksli oran hesaplamasında; vade sonundaki, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan en güncel yıllık TÜFE değişim oranı dikkate alınacak ve söz konusu orana marj oranı ilave edilecektir. Vade sonunda taahhüt edilen oran ile TÜFE’ye endeksli hesaplanan oran (TÜFE değişim oranı+Marj Oranı) kıyaslanacak ve faiz tahakkuku yüksek olan oran üzerinden yapılacaktır.

Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli hesapta belirtilen enflasyon oranına eklenecek marj oranı vade sonunda değişmez.. Bankaca piyasa koşullarına göre belirlenen marj oranı hesap açılış tarihinde belli olacak ve size teslim edilecek sözleşmede yer alacaktır.

Açılan hesabın vade günündeki ay için TÜİK’in internet sitesinde enflasyon oranı açıklanmamış ise hesap üzerinde kullanılacak faiz oranı için yapılacak En güncel TÜFE oranı hesaplanırken vade sonundan bir gün öncesinde açıklanmış olan yıllık değişim oranı kullanılacaktır. Hesabın vade günündeki ay için TÜİK’in internet sitesinde enflasyon oranı açıklanmamış ise bir önceki ayın TÜFE endeksi yıllık değişim oranı kullanılacaktır.

Hesaptan para yapıldığında hesabın vade başı bozulmamaktadır.
Hesabın vade günü haricinde para yatırma işlemi gerçekleştirilemeyecektir. Hesap açıldıktan sonra artık para ekleme işlemi yapılmamaktadır.

Vadesinden önce hesap kapatılabilir mi? Derseniz hesabı dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Hesap kapatıldığı takdirde mevcut bakiyesi ile vadesiz dönüş hesabına aktarılacaktır.

Vade sonunda hesap otomatik olarak, aynı vade ile o gün için Bankaca ilan edilen faiz oranı ve marj oranı ile yenilenecektir.

Ziraat’in diğer Vadeli Hesabı..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.