Banka & Finans

Vergi Dairelerinden Satılık 2. El Araçlar

Dövizin hızlı artışından dolayı tüm otomotiv firmaları araçlarına zam yaptı. Sıfır araçlara gelen bu zamlar ikinci el araçlara da yansıdı. Diğer yandan Sahibinden ve benzeri ikinci el ilan siteleri sayesinde herkes araç alıp satmaya başladığı için fiyatlar aşırı derecede şişmiş durumda.

Bu sebeplerden dolayı birçok kişi alternatif yöntemler ile araç sahibi olmaya çalışıyor. Vergi daireleri hacizli araçları ihale usulü ile satışa sunmaktadır. Yazımızda ise vergi dairelerinden ihale ile araç satın almanın şartlarını detaylı bir şekilde anlatacağız. Yine size lazım olacak tüm linkler ve formlar yazımızın içerisinde bulunmaktadır.

Hacizli araç satış ihalesine katılmak için ihale katılım formunu doldurmanız gerekmektedir. İhale saatinden 30 dakika öncesinde bu kâğıdı ihale görevlisine teslim etmek zorundasınız. Görevli formu teslim aldıktan sonra size açık arttırma katılım tabelası vermektedir.

İhale Formu için Tıklayın

Noterden onaylı İmza Sirküleri veya Vekâletname ile başkasının adına da ihaleye katılabilirsiniz. Vergi dairesinin yaptığı ihalelerde araç almanın bir sınırlaması bulunmamaktadır. Yine bu ihalelere katılmak için sizden nakit para veya taşınmaz gibi teminatlar talep edilmemektedir.

İhaleden alınan araç için vergi dairesi KDV ve Damga Vergisi talep etmektedir. Bu KDV oranı ticari araçlar için %18 iken hususi araçlar için ise %1’dir. İhaleden aldığınız araçları şirket veya işletme sahibi iseniz demirbaşınıza ekletebilir veya ödediğiniz KDVoranını indirilecek KDV olarak beyan edebilirsiniz. Ödediğiniz vergi tutarı indirilecek KDV oranına eklendiği için bir sonra ki aylarda şirketiniz satış fazlası vermesi durumunda arada ki tutar sizden talep edilmeyecektir.

KDV oranı, ihale bedeli ve damga vergisi dışında kalan çekici, otopark ücreti veya motorlu taşıtlar vergisi gibi masraflar araç satış bedeline dahildir.

Satış bedelini Vergi Dairesine yatırmak zorundasınız. İhaleden kazandığınız araç için ödemeniz gereken tutarı için ise 3 gün süreniz bulunmaktadır. İhalesine girmek istediğiniz araçların listesini ilgili vergi dairesinin sitesinden veya sahibinden üzerinden görebilirsiniz. Yine bu araçlar hafta içi mesai saatleri içerisinde ziyaret edilebilmektedir.

İhalenin başlangıç bedeli aracın belirlenen bedelinin %75’idir. Eğer sizden başka ihaleye giren olmaz ise bu tutardan direkt olarak aracı alabilirsiniz. Araç için kimse ihaleye girmez ise araç ikinci defa açık arttırmaya çıkarılmaktadır. İhaleye çıkarılan araç birinci veya ikinci satış sonunda satılmaz ise bu sefer devreye pazarlık usulü girmektedir. 2. ihaleyi takip eden 15 gün içerisinde ise pazarlık usulü satış teklif formunu dolduran kişilerin teklifleri toplanır. Verilen teklifler arasında aracın piyasa fiyatına uygun bir teklif gelirse en yüksek tutarı teklif eden kullanıcı aracı satın alabilir.

Pazarlık Usulü Satış Teklif Formu

Pazarlık usulü araç almak isterseniz aracın satışa çıkarıldığı vergi dairesine gitmek zorunda değilsiniz. Yukarıda linkini paylaştığımız formu doldurup fax çekerek de araca teklifte bulunabilirsiniz.

İhalede kazandığınız aracı almaktan vazgeçmeniz durumunda ise cezai işleme tabi olursunuz. Aracı ilk ihalede alan kişi almaktan vazgeçerse iki ihale arasında fark ve diğer zararlar ile %5 faiz size ceza olarak gelmektedir. İkinci ihalede araç size kalmış ise ilk ihale bedeli, diğer zararlar ve %5 faizi ödemek zorundasınız.

Aracın sahibi olan kişinin aracın ihalesine girmesi durumunda yazılı olmayan kanunlar devreye girmektedir. Etik olarak bu kişilerin ihalesine girilmez çünkü araç bu kişinindir ve alacağını ödeyemediği için aracına haciz konulmuştur. Yine ihalelerin gerçekleştiği yerde ihale mafyaları bulunmaktadır. Her ne kadar bu ihale devlet kontrolü ile yapılsa da ihaleye girerken bu kişilerin ihaleye girip girmediğine dikkat edin.

Bazı durumlarda ise aracı almak isteyen kişiler size ihaleden geri çekilmeniz için para teklif etmektedir. Bu paranın alınmasında illegal bir durum yoktur, bu parayı alıp ihaleden çekilebilirsiniz.

İstanbul Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

http://www.ivdb.gov.tr/sites/all/olusturulanDosyalar/6183yatkodra.htm

Antalya Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

http://www.ant-vdb.gov.tr/ilanlar/yonetim/tasit_ilan.php

Bursa Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

http://www.bursavdb.gov.tr/sites/all/olusturulanDosyalar/hmotorluaraclar.xls

Adana Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

http://www.adanavdb.gov.tr/menkul2017.php

İzmir Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

http://haciz.izmirvdb.gov.tr

Diyarbakır Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

http://diyarbakirvdb.gov.tr/tr/gokalp-vergi-dairesi-mudurlugu-arac-satis-ilani

Yukarıda  bulunan vergi daireleri ile birlikte tüm il vergi dairelerinden satılık araçlar bulunmaktadır biz burada nasıl başvuru yapılır ihale ve şartları hakkında bilgilendirme yaptık aracılık yapmak yada kurumlar ile her hangi bir bağımız iş birliğimiz yoktur işlemleri bizzat kendiniz ve aracısız yapmanızı öneriyor bu amaçla sizden para bilgi belge kopara isteyenlere itibar etmemeniz konusunda uyarmayı borç biliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu