Banka & Finans

Kolay Yoldan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartının kapatılması, halk arasında karıştırılan bir konudur. Bankalar bazı durumlarda kredi kartlarını kullanıma kapatırken bazı durumlarda kredi kartını tamamen iptal edebilir. Bu açıdan kredi kartını kapatmak isteyenler öncelikle ne yapmak istediklerine karar vermelidir. Bu iki durumu birbirinden ayırt etmek ve ayrı ayrı incelemekte yarar vardır.

Kredi Kartını Kullanıma Kapattırma

Kredi kartının çalınması, kaybolması yahut kullanılmak istenmemesi halinde, kart sahibinin talebi üzerine kredi kartı geçici olarak kullanıma kapatılabilir. Kart sahibi müşteri temsilcisini arayarak gerekçesini belirtmek suretiyle kredi kartının geçici olarak kapatılmasını talep edebilir. Müşteri temsilcisi, kart sahibinin talebi ile bağlı olarak kredi kartını kullanıma kapatır ve kredi kartı bilgilerini sıfırlar.

Kredi kartının kullanıma kapatılması kural olarak kart sahibinin talebi ile gerçekleşir ancak; kredi kartı borcunun ödenmemesi, kart sahibinin borç batağına düşmesi yahut bankanın güvenlik önlemleri kapsamında banka tarafından kendiliğinden de kapatılabilir. Kredi kartı kullanıma kapatılan kişilerin kartları tamamen iptal olmamakla beraber, talep üzerine tekrardan açılabilir.

Kredi Kartını İptal Ettirme

Halk dilinde kredi kartını kapatmak olarak tabir edilen aslında kredi kartının iptal ettirilmesidir. Bankacılık kanunu kapsamında her kredi kartı sahibinin istediği zaman kredi kartını iptal ettirme hakkı vardır. İptal ettirme işlemi, kullanıma kapatmaktan farklı olarak o kartı tamamen kullanımdan kaldırır. Çalıştığı bankadan memnun olmayan yahut kart aidatı, kart masrafı ödemek istemeyen kart sahipleri kartlarını iptal ettirmek isteyebilirler. Kredi kartı birkaç farklı yöntem ile iptal ettirilebilir.

  • Kredi kartınızı, müşteri temsilcisine bağlanarak iptal ettirebilirsiniz. Müşteri temsilcisi, kart sahibinin siz olduğunu tespit edebilmek için size birkaç tane güvenlik sorusu soracaktır. Müşteri temsilcisi, kredi kartınızı kapatmamanız için size ekstra puan verme, kart aidatı almama yahut kredi sağlama gibi teklifler sunabilir. Bankanın tekliflerini kabul etmezseniz, kredi kartı iptal ettirme talebiniz 7 gün içerisinde işleme alınarak kartınız iptal edilir.
  • Kredi kartını iptal ettirmenin diğer bir yolu, doğrudan şubeye giderek bireysel veya kurumsal müşteri temsilcisi ile görüşmektir. Şubeden kredi kartınızı iptal ettirebilmek için bir adet kredi kartınızın iptaline ilişkin dilekçe vermeniz gereklidir. Şube personeli dilekçenizi 7 gün içerisinde işleme koymakla yükümlüdür.
  • Bankaların son dönemde internet bankacılığına önem vermesi ile beraber artık kredi kart iptal işlemleri de internet bankacılığı üzerinden yapılabilir hale geldi. Bankadan bankaya değişmekle beraber internet bankacılığından kredi kartı iptal talebinde bulunduğunuzda, banka size özel tekliflerin olduğu bir mail gönderir. Eğer bu teklifleri 7 gün içerisinde kabul etmezseniz, banka 7.günün sonunda kartınızı iptal eder.

Kredi kartı sadece bu yollar ile iptal ettirilebilir. Ayrıca bazı bankalar sadece çağrı merkezi aracılığıyla kredi kartlarının iptal ettirilebilmesine imkan vermektedir. Müşteri temsilcisine bağlanarak kredi kartının iptal ettirilmesi en kolay kredi kartı kapatma yöntemidir.

Kredi Kartının Borcu Varken Kredi Kartı Kapatılabilir Mi?

Bankacılık kanunu uyarınca kredi kartı sahipleri istedikleri zaman talepte bulunarak kredi kartını iptal ettirebilir. Bu açıdan kapattırılmak istenen kredi kartına ilişkin borç olması kredi kartının kapatılmasına engel teşkil etmeyecektir. Kredi kart sahibi, normal taksitlerini gününde ödeyerek kredi kartı borcunu kapatabilir. Kredi kartı borcu bitene kadar, banka her ay kart sahibine bir hesap ekstresi göndermeye devam eder.

Kapatılan Kredi Kartlarındaki Para Puanlara Ne Olur?

Bankalar kendilerine ait kredi kartlarının insanlar tarafından kullanılmasını sağlamak için yapılan harcamalara ilişkin ekstra puan verir. Kredi kartından sürekli harcama yapan birinin kartında zamanla iyi miktarlarda puan birikebilir. Ancak kredi kartının kapatılması ile beraber, banka müşterisi olmaktan çıkıldığı için banka kredi kartı ile beraber bu puanları da iptal eder. Bu nedenle kredi kartının kapatılmasını talep etmeden evvel kredi kartındaki puanları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bankanın Kredi Kartını İptal Etmemesi

Bazı bankalar, müşterilerinden kredi kartı iptal talebini almasına rağmen 7 gün içerisinde bu talimatı yerine getirmez. Böyle bir durumla karşılaşan kart sahipleri, talep tarihlerini ve taleplerinin işleme alınmadığını içeren bir dilekçe ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna başvurarak bankayı şikayet edebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu