Nedir?

Yapı Kredi Çalışan Hesap (Çalışan Vadeli Hesap) Nedir?

Yapı Kredi Bankası’nın yatırım fonu kapsamındaki ürünlerinden biri olan Çalışan Hesap birikim hesabı, banka tarafından alınan bir karar ile 15.08.2018 tarihi itibarıyla son bulmuştur. Fon bozum sürecinde herhangi bir değişiklik göstermeyecek olan bu yatırım ürünü yerine, “Çalışan Vadeli Hesap” ürünü, likiditesini yönetmek isteyen yatırımcıların hizmetine sunulmuştur.

Çalışan Hesap (Çalışan Vadeli Hesap)’ın Özellikleri Nedir?

Mevduatlarını Yapı Kredi üzerinden Çalışan Vadeli Hesap (Çalışan Hesap) ürünü ile mevduat getirisi elde ederek değerlendirmek isteyen müşteriler, vadesiz mevduat hesapları ile gündüz bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir, gece ise belirlenmiş limitler arasındaki tutarlar için faiz getirisi elde edebileceklerdir.

 • Gün içerisinde bankacılık işlemlerini hesapları üzerinden hızlı bir şekilde gerçekletirebilirken, günlük olarak birikimlerine değer katmış olurlar,
 • Hesaptaki bakiyeyi gecelik olarak değerlemeye tabi tutan bu hesap, gecelik faiz getirisi sağlar,
 • Çalışan Vadeli Hesapları üzerinden müşterileri otomatik ödeme talimatı verebilirler,
 • Müşteriler hesaplarına diledikleri zaman para yatırabilir veya çekebilirler,
 • Hesaplarından ödeme yapan veya herhangi bir para çıkışı olan hesaplar, aşağıdaki sıralamadaki bakiye türlerine göre kontrol edilecektir;
  • Çalışan Vadeli Hesap’ın vadesiz mevduat bakiyesi,
  • Çalışan Vadeli Hesap’ın vadeli mevduat bakiyesi,
  • Tanımlı ise Esnek Hesap bakiyesi dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.

Çalışan Vadeli Hesap’a Nasıl Başvurulur?

Bu birikim hesabını kullanmak isteyen Yapı Kredi müşterileri, internet bankacılığından, mobil şubeden, telefon bankacılığı (müşteri iletişim merkezi) üzerinden veya Yapı Kredi şubelerinden başvurularını yapabilir, mevcut hesapları olan müşteriler ise hesaplarına bu kanallar üzerinden “Çalışan Vadeli” özelliği tanımlatabilirler.

Çalışan Vadeli Hesap Limitleri:

Aşağıdaki kapsamda yer alan her müşterinin, Çalışan Vadeli Hesap’tan yararlanabilmesi için hesaplarında en az tabloda yer alan bakiyelerin bulunması gerekmektedir. Yine Çalışan Vadeli Hesap kapsamında değerlendirilebilecek mevduatların üst limiti tüm müşteriler için 75.000 TL ile sınırlıdır.

Çalışan Hesap Alt Limitleri
Bireysel Müşteriler 3.000 ₺
Platinum Müşteriler 5.000 ₺
Kobi Müşteriler 5.000 ₺
Özel Bankacılık Müşterileri 10.000 ₺

Çalışan Vadeli Hesap Faiz İşleyişi:

Müşterilerin, vadesiz mevduat hesaplarında (yukarıdaki tablodaki rakamların altında kalmayacak olan rakamlar için) kazanılacak olan gecelik faiz gelirinin önemli özellikleri:

 • Gecelik (standart) faiz oranı %9’dur.
 • Çalışan Vadeli Hesap’ta bulunan mevduatlara faiz tahakkukları yalnızca iş günlerinde ve 00:00 – 09:00 saatleri arasında yapılacaktır.
 • Faiz tahakkuk işlemi hafta sonu ve resmi tatil günlerinde yapılmaz,
 • Vade sonu eğer hafta sonu veya resmi tatil günlerine denk geliyorsa, sonrasındaki ilk iş günü olarak belirlenecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu