VSCO Girl Nedir

Dünyada hızla yayılan bir trend konumunda olan ‘’VSCO Girl’’ kavramı Google arama listesinde ön sıralarda yer almaktadır. Herkes bu kavramın ne anlama geldiğini ve basıl ortaya çıktığını araştırmaya başlamıştır. Yaşamın belirli dönemlerinde bazı kavramlar trend oluyor ve her kesim tarafından konuşulmaya başlanıyor. Bu kavram tam da bunlardan bir tanesidir. Şimdi bu kavramı tanımak için birkaç kavramı açıklayarak devam edelim.

VSCO Nedir?

VSCO bir fotoğraf düzenleme ve paylaşım platformunun adıdır. Instagram ile benzer özellikler gösteren ancak daha çok görsel odaklı olan bir sistemdir. Genel anlamda genç nesil tarafından takip edilen bir site platformudur. Site üzerinde faaliyet gösteren kullanıcılar fotoğrafları önceden belirlenen filtreler aracılığı ile ya da bazı ayarlamalar (netlik, solma, ten rengi, tonlama, doygunluk, sıcaklık gibi) ile düzenleyebilmektedir.

VSCO Girl Kavramı Ne Anlamda Kullanılmaktadır?

Bu kavram genel anlamda sokak kültürü ile özdeşleşmiş kadınlar için kullanılan bir tabir olarak sosyal medya sistemine yerleşmiş olarak görünmektedir. VSCO uygulamasını kullanıp kullanmamanın dışına çıkmış bir terim olan VSCO Girl kavramı yaşam tarzı ve giyim stili ile alakalı bir kavram haline gelmiştir. Şimdi VSCO kızlarının özelliklerini inceleyelim:

-Şehir yaşantısı ile iç içe giyinirler.

-Duvar yazıları vs. önünde fotoğraf çekerler.

-Genellikle ‘’cool’’ görünürler.

-Genelde benzer takılar kullanırlar. Bunlar: Bileklikler, biraz daha büyük küpeler, kolyeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

-Geniş görünümlü güneş gözlüğü takarlar.

-Oversized tişörtler, Crocs Ayakkabılar, rahat kıyafetler giyerler.

-Başkalarının ne düşündüğünü önemsemeden kendi sağlık ve rahatlarına uygun olan kıyafetleri giyen bir stile sahiptirler.

-Polaroid kameralar, Pastel renkli ojeler, dizüstü bilgisayarlar, su şişelerinde bulunan çıkartmalar, carmex dudak kremi gibi farklı ekipmanlar kullanırlar.

-Doğada fotoğraf çektirmeyi severler.

-Genelde geniş ve rahat kıyafetler giyerler.

Aslına bakılırsa bu giyim tarzı ve stili bir nostalji ile modernizmin karışımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğa ile iç içe çekilen fotoğraflar ve gelenekseli andıran bir giyim tarzının yanında genişçe giyilen kıyafetler birleştiğinde oldukça nostaljik bir görüntü öne çıkmaktadır. Kendine özgü bir tarz benimseyen VSCO kızları daha özgür ve geniş bir konseptle farklı bir stil ortaya çıkarmışlardır. Bu nedenle bazı kesimler tarafından ilgiyle karşılanırken bazı kesimler tarafından tepki görmektedirler. Çünkü benimsedikleri konsept alışılmışın dışında bir konsepttir.

VSCO Girl Aynı Markalardan Mı Giyinir?

Bu soru VSCO Girl stilini yakından takip edenler için oldukça merak edilen bir konudur. Çünkü bakıldığında genellikle aynı markalardan giyinen kızlar karşımıza çıkmaktadır. Bu akımdan etkilenenler genel anlamda aynı markalardan giyinmektedir. Dışarıdan bakıldığında VSCO Kızları belirli bir markaya bağlı olarak stillerini dizayn ettikleri görülmektedir. VSCO artık bir kalıp olmuş durumdadır. Bu kızlarda bu kalıba uymak için trend olan akım ne giyiyorsa ondan giymek, hangi markadan giyiniyorlarsa o markadan giyinmek gibi bir konuma gelmişlerdir. Yani stil standardize olmuş durumdadır. Birçok kızda popülaritesi olan bu tarza ayak uydurmak için bu konsepti benimsemişlerdir.

Dünya Çapında Bir Sosyal Etki

Birçok sosyal paylaşım platformu üzerinden takip edilen bu yeni stil birçok sosyal mecradan paylaşılmaktadır. Özellikle tik tok üzerinden oldukça yüksek bir popülarite yakalamış durumdadır. Tik tok üzerinden bu zamana kadar yaklaşık 120 milyon civarında bir izlenmeye sahiptir. Bu videolarda bu stile uyan kızların hangi aksesuarları kullandıkları oldukça detaylı bir şekilde ön plana çıkarılmaktadır.

VSCO Girl stili birçok erkek üzerinde de istek uyandırıcı bir etkiye sahiptir. Kendine özgü bir stile sahip olan VSCO Girl farklı bir estetik duruşa sahiptir. Bu kızlar sürdürülebilirlik konusuna azami önem vermektedirler. Bu nedenle daha çevreci olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Doğayı da seven bu kızlar genelde sokakta ve doğal mekânlarda fotoğraf çektirmektedirler.

Urban Dictionary bu kızları şu şekilde tabir etmektedir: ‘’2019 Tumblr Girl’’. Çektirdikleri fotoğraflar ile gerçek yaşam ve sosyal medyayı iyi bir şekilde birbirine entegre etmişlerdir. Dışarıdan bakıldığında bu kızların kendilerine özgü stilleri karşımıza çıkmaktadır.

Bu kızlar ınstagram gibi birçok sosyal mecraya yön vermektedirler. Bu kızlar daha çok özgür ruhlu ve çevresel sorunlara da daha duyarlı bir konseptle sosyal medyada ön plana çıkmayı başarmışlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell