ref: refs/heads/v3.0

  Sanal Kart Nedir Oluşturma ve Limit Açma-Kapama

  Günümüzde internet üzerinden alışveriş yapmak oldukça basit bir hale gelmiştir. Bundan dolayı da insanlar banka hesap ya da kredi kartlarını kullanarak istedikleri ürünleri online olarak alabilir. Fakat bu işlem sırasında kart bilgilerinin internet sitelerine girilmesi, insanların tedirginlik yaşamalarına neden olur. Bu bilgilerin internet ortamında çalınması, kişilerin ciddi sıkıntılar yaşamasına ve maddi olarak büyük zararlar görmesiyle sonuçlanabilir. İşte bu durumu engellemek için sanal kartlar geliştirilmiştir. Bu yazımızda sanal kart nedir, nasıl oluşturulur, sanal kart limiti nasıl belirlenir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

  Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Oluşturma

  Sanal kart, İnternet üzerinde kart bilgilerinin paylaşılmasının oluşturduğu riskleri ortadan kaldırmak için geliştirilen sanal kart, adından da anlaşılacağı gibi gerçekte olmayan bir karttır. Sadece sanal ortamda bulunan bu kart, kredi kartının kullanılabildiği her alanda kullanılabilir. Fakat sadece online ortamda kullanılabileceği unutulmamalıdır. Fiziksel olarak olmamasından dolayı böyle bir durum söz konusudur ki, zaten sanal kart sadece online ortamdaki ihtiyacın karşılanması için geliştirilmiştir.

  Sahip olduğunuz kredi kartına bağlı olarak bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Bu işlemden sonra sistem tarafından size gerçek bir kredi kartında olan kart numarası ve CVV kodu verilecektir. Bunlar ile internet üzerinden alışverişlerinizi gerçekleştirebilir ve böylece gerçek kart bilgilerinizi internet ortamında paylaşmamış olursunuz.

  Sanal Kart Nasıl Oluşturulur? Limit Açma-Kapama Nasıl Yapılır?

  Günümüzde internet bankacılığının geldiği nokta ve internetin yaygınlaşması sayesinde hemen herkes gerek mobil uygulamalardan, gerekse de internet üzerinden banka hesaplarına ve kredi kartlarına bağlanabilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden sanal kart oluşturulabilir. Bunun için bankanızın internet şubesine girdikten sonra gerekli menüleri izlemeniz yeterli olacaktır. Burada yapabileceğiniz işlemlere ilişkin bazı ayrıntılar şu şekildedir:

  • Sanal kart oluşturduktan sonra istediğiniz limiti bu karta tanımlayabilirsiniz.
  • Sanal kartınıza en fazla gerçek kredi kartınızın kullanılabilir limiti kadar olan tutarı limit olarak belirleyebilirsiniz.
  • Sanal kartınıza oluşturduğunu limite, zaman limiti koyabilirsiniz. Böylece belirlediğiniz zaman dolduğunda limit otomatik olarak sıfırlanır ve farklı riskler tamamen ortadan kalkmış olur.
  • Belirlediğiniz limiti mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden istediğiniz gibi artırabilir veya azaltabilirsiniz.

  Buradaki bütün işlemler, bankanızın internet bankacılığı menüleri üzerinden yapılabilir. Son derece basit işlemlerdir ve sadece birkaç dakikanızı alabilir. Eğer sanal kartınızı kullanmayacaksanız, yine buradan sanal kartınızı tamamen kapatabilirsiniz.

  Sanal kart her ne kadar güvenli olsa ve bu kart gerçekte bulunmasa dahi, sanal kart bilgilerinin farklı birileri ile paylaşılmaması gerekir. Aksi durumda farklı risklerin oluşması söz konusu olacaktır. Günümüzde hemen her banka, müşterilerine sanal kart imkanı vermektedir.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.