Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Ülkemizde belirli bir yaşın üzerinde olan bireyler yaşlılık maaşı alabilmektedir. Halihazırda bu imkandan yararlanan binlerce yaşlı bulunmaktadır. Peki, yaşlılık maaşı nasıl alınır?

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı başvuru şartlarından bahsetmeden önce, yaşlılık maaşı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacak olursak; yaşlılık maaşı, belirli bir yaşın üzerinde olan yoksul bireylerin devletten alabildiği aylıktır. Bunun için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Yaşlılık Atlığı Neden Önemlidir?

Sosyal devlet ilkesini benimsemiş olan devletler, ülkesinde yaşayan ve güçsüz durumda olan bireylere çeşitli yardımlar yapmaktadırlar. Ülkemiz de sosyal devlet ilkesi gereğince çeşitli sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar yapmaktadır. Bahsi geçen bu yardımlardan biri de yaşlılık aylığıdır.

Yaşlılık aylığı, adından da anlaşılacağı üzere, yaşlılara verilmektedir. Ancak her yaşlı bu aylıktan yararlanamamaktadır. Bir yaşlının bu aylıktan yararlanabilmesi için öncelikle 65 yaşının üzerinde olması gerekmektedir. Sonrasında ise kişinin maddi durumuna bakılır ve gerekli görülmesi halinde kişiye bu maaş bağlanır.

Yaşlılık Aylığı Başvuru Şartları

Bir kişinin yaşlılık maaşı alabilmesi için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

l Bahsedildiği gibi, kişinin muhakkak 65 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

l Öte yandan bu maaşın bağlanabilmesi için kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması beklenmektedir.

l Kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmamalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı olanlar ya da sigortalı yaşlılar bu hatan yararlanamaz.

l Yaşlının nafaka almıyor olması da kişiden istenen ve beklenen şartlar arasında yer almaktadır.

l Bahsi geçen gelirlerin dışında, yaşlının hiçbir gelirinin de olmaması beklenmektedir.

l Ayrıca kişinin herhangi bir sağlık sigortasının olmaması da yaşlılık maaşı için istenen şartlar arasında yer almaktadır.

l Burada önem arz eden ve belirleyici olan etmenlerden biri de sosyal hizmetler kanununa göre kişinin harçlık almıyor olmasıdır.

l Tüm bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de hane halkı geliridir. Zira hane halkı gelirinin, asgari ücretin net tutarının üçte birinden az olması gerekmektedir. Bu tutar hesaplanırken hane halkının ortalama geliri hesaba katılır.

Görüldüğü üzere bu özellikleri yerine getiren bireyler rahatlıkla başvuru yapabilir ve yaşlılık aylığından yararlanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell