Banka & Finans

Hisse Senedi İnternet Bankacılığından Alınır mı?

Öncelikle hisse senedi nedir kimler çıkarabilir? Kısaca izahata çalışalım. Pay senedi de denen hisse senedi; bir şirketin sermayesine eşdeğer parçalardan biridir ve şirket ile hisse sahipleri arasındaki özel ilişkiyi temsil eder.

Şirketlerin sermaye yapısı, şirketin türü o şirketin hisse yapısını da belirler. Birçok şirket birden fazla ortak ile kurulurken, bazıları yalnızca bir kişi tarafından kurularak tüm hisseye sahip olunur, kalan çoğunluğunda ise hisse dağılımı birden fazla kişi (ortak) üzerinde sağlanır.

Günümüzde birçok şirket, projeleri için nakit desteği sağlamak, işlerini büyütmek gibi birçok farklı sebeple hisse dağıtımı ile piyasaya arz edilebilmektedir. Bu hisseleri bazı görsel / basılı yayın organları aracılığıyla kamuoyuna duyuran firmalar, gerekli şartları yerine getiren kişi / kurumlar ile hisse paylaşımına gitmektedir.

Hisse Senedinin Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hisse senedi satın almak, kişiye (hissesinin oranına göre) o şirket üzerinde söz sahibi olma, kararları verme önceliği, kara, zarara veya borca karşı sorumlu olma gibi yükümlülükler getirebilir. Bu sebeple hisse senedi alınmadan önce, payı alınması planlanan ticari şirketin geçmişi, projeleri, piyasa veya sektördeki yeri, ortaklık yapısı ve gelecek planları hakkında titiz bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma sonucunda elde edilecek bilgilere göre alınacak karar, satın alınacak hisse senedinin karlılığını ve yatırımın doğruluk derecesini belirleyecektir.

Bu yazımızda internet bankacılığından hisse senedi satın alınması konusunun detaylarını inceleyeceğiz.

İnternet Bankacılığından Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi kişisel için tıpkı altın veya döviz alıp satmak gibi kolayca yapılabilen bir yatırım aracıdır. Birçok kişi, hisse senedinin yüksek değerde olduğu şirkete ait kağıtları alır, sonraki dönemde değeri arttıkça satışa çıkararak kar getirisi elde eder.

Günümüzde her bankanın internet bankacılığı hizmeti bulunmakta ve yine neredeyse her banka hisselerini piyasaya arz etmiş bulunmaktadır. İnternet bankacılığından borsa işlemleri yapmak için öncelikle müşteri hizmetleri (çağrı merkezi) üzerinden “internet bankacılığını borsa işlemlerine açtırma” yetkisi alınması gerekmektedir. Bu yetki tanımlandıktan sonra kişisel bilgiler ve şifre kullanılarak borsa / hisse senedi / yatırım bölümlerinden yükselişte olan veya yükselişe geçmesi beklenen kağıtların alımı kolaylıkla yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu