Nedir?

Youtube Premium Nedir

YOUTUBE PREMİUM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

2005 yılında piyasaya sürülen YouTube, YouTube TV veya YouTube Music gibi birçok yan uygulaması ile Google tarafından kullanılmaktaydı. Artık hem uygulama hem de web sitesi olarak video izlenebilen, müzik dinlenebilen platformların artması ile birlikte Google da sektörün gerisinde kalmadı ve YouTube Premium ile sahalara geri döndü. YouTube Premium Nedir? YouTube Premium ayrıcalıkları nelerdir? YouTube Premium ne kadar? Ücretsiz kullanım imkanı var mı? YouTube Premium hakkında bilinmesi gereken her şey yazımızda.

YouTube Premium Nedir?

YouTube Premium izleyenleri bıktıran her videodan önce mutlaka çıkan reklam videolarına son veriyor. Reklamsız, tanıtımsız doğrudan istediğiniz videoya erişebilmek belki de YouTube Premium için en güzel özelliklerden biri olabilir.

Amerika ve neredeyse 50 ülkede aktif hale getirilen YouTube Premium sonunda Türkiye içerisinde de aktif olarak kullanıma açıldı. Uygulamanın birçok çekici özelliği mevcut. Bunlardan bazıları internet olmadan video izleyebilmek, arka planda video oynatabilmek, müzik dinleyebilmek ve reklamsız erişim sağlayabilmektir.

Daha öncesinde 2015 yılında YouTube Red adı ile hizmet veren ücretli uygulama yeni sürümü YouTube Premium ile hem video izleyebilme hem de müzik dinleyebilme imkanı vermektedir. Yani bir çeşit diğer uygulamalarının özelliklerini tek uygulamada sağlama imkanı sağlayan bir uygulama olarak piyasaya sürülmüştür.

YouTube Premium Ayrıcalıkları Nelerdir?

Piyasada şu an var olan birkaç popüler uygulama arasından neden YouTube Premium tercih edilmeli? YouTube Premium uygulamasının ayrıcalıkları nelerdir? Gibi sorular herkes tarafından sorulmaktadır.

YouTube kullanıcıları için Premium üyeliği zorunlu değildir. Yani normal ücretsiz kullanım imkanı hala devam etmektedir. Ancak YouTube Premium uygulamasının ücretsiz kullanıma göre büyük avantajları mevcuttur. Ücretli kullanım ile ücretsiz kullanım arasındaki en büyük fark ise tabi ki kullanıcı deneyiminiz olacaktır.

Öncelikle YouTube Premium tercih edilme nedenlerinin başında reklamlardan kurtuluyor oluşunuz gelmekte. Video izlerken veya müzik dinlerken 5 saniye sonra reklam veya reklamı geç gibi butonlar YouTube Premium ile tarihe karışıyor. Ayrıca video izlemeden önce karşımıza çıkan alakasız ve çok sık tekrarlanan reklamlar da artık YouTube Premium ile kullanıcıları rahatsız etmeyecek.

Öte yandan YouTube Premium uygulamasını insanların akın akın kullanmasının bir başka nedeni de internet olmayan ortamlarda da kullanıma açık olması seçeneğidir. Başka platformlardan video indirip internetsiz ortamlarda izleyebilmek için telefona aktarmak gibi zahmetli işlemler YouTube Premium ile tarih oluyor. çünkü YouTube Premium beraberinde video indirme seçeneği ile geliyor. Böylece internet olmayan ortamlarda bile daha önceden YouTube Premium aracılığı ile indirilen videolar izlenebilmekte.

Bir diğer ayrıcalığı ise arka planda video oynatabilme özelliğidir. Birçoğunuz bilir ki YouTube arka planda video oynatma seçeneğini izleyiciye sunmamaktadır. Böylece kullanıcı YouTube Premium’u aynı zamanda bir arka plan uygulaması olarak müzik dinlemek için de kullanabilmekte imkanı kazanıyor.

Ayrıca YouTube Premium içerisinde sadece Premium için üretilen içerikler ve film, dizi, belgesel gibi yayınlar da mevcut. Tıpkı Netflix veya BluTv gibi kendine özel içerikleri olması YouTube Premium üyelerine kendilerini özel hissettiren bir adım desek yanlış olmaz.

YouTube Premium sadece video alanına yoğunlaşan bir platform değil, aynı zamanda YouTube Music ile de kullanımı tercih edilen uygulamalardan biri haline geldi. Şarkı indirebilme ve arka planda oynatabilme seçenekleri ile muadilleri Spotify, Deezer gibi uygulamalara rakip olmakta. Uygulamanın bir güzel özelliği de müzik dinlerken uygulama içerisinde bulunan video filtreleme özelliği sayesinde videoların seslerini duymuyorsunuz. Sadece müzik…

YouTube Premium Aylık Abonelik Ücreti Ne Kadar?

YouTube Premium kullanıcıları için 2020 yılı fiyat tarifesi ilk bir ay ücretsiz deneme imkanı sağlıyor. Daha sonra aylık aile paketi için ayda 25,99 Türk Lirası yinelenen faturalandırma sistemi ile kullanıcıdan kesmektedir. Yani kullanıcı iptal edene kadar ilk ayki denemesinden sonra her ay 25.99 Türk Lirası aylık olarak alınmaktadır. Aile paketi en fazla 5 kullanıcı için kullanılmaya uygun bir pakettir.

Öte yandan öğrenci iseniz YouTube Premium’un sizlere bir güzelliği var. İlk 3 ay ücretsiz deneme imkanı ve sonrasında yinelenen fatura sistemi ile ayda sadece 9,99 Türk Lirası vererek öğrenci paketinden faydalanabilirsiniz. Öğrenci paketinden sürekli faydalanabilmek için yıllık doğrulama gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu