Ziraat Bankası Dış Kaynaklı Krediler

Ziraat Bankası, ihracat yapan işletmelere destek sağlamak amacıyla öz kaynakları haricinde müşterilerine dış kaynaklı krediler sunuyor. Ziraat Bankası dış kaynaklı kredilerle Türkiye’deki üretimin ve yatırımların artırılması amaçlanmaktadır.  Belirli taahhütler altında alınan Ziraat Bankası dış kaynaklı krediler; Exitbank Kaynaklı İhracat Kredileri, Ülke Kredileri, Avrupa Yatırım Bankası Kredileri, Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi olmak üzere 4’e ayrılır.

Exitbank Kaynaklı İhracat Kredileri

Ziraat Bankası; yurt içinde faaliyet gösteren işletmelerin desteklenmesi için Exitbank tarafından sağlanan ihracat kredileri veriyor. Ancak Exitbank kaynaklı ihracat kredilerinin alınabilmesi için kredi talebinde bulunan işletmenin ihracat taahhüdü vermesi gereklidir. Exitbank kaynaklı krediler; Sevk öncesi TL veya Sevk öncesi Dolar ihracat kredisi olarak kullanılabilmektedir. Nitekim Exitbank tarafından sağlanan kaynaklardan verilen kredilerin faiz oranları Exitbank tarafından belirlenmektedir.

Exitbank kaynaklı ihracat krediler ihracat yapan firmaların dışında ihracat ürünü üreten üretici firmalar tarafından da alınabilir. Nitekim ihracatın desteklenmesi kapsamında verilen bu kredi için vergi, resim, harç alınmayabilir.

Exitbank kaynaklı ihracat kredilerine başvuru yapabilmek için şubeye gitmeniz gereklidir.

Ülke Kredileri

İthalat ile uğraşan küçük ve orta ölçekli firmalara finansman kolaylığı sağlanması amacıyla Ziraat Bankası tarafından “ülke kredileri” adı altında dış kaynaklı krediler verilmektedir. Ülke kredisi alan firmalar, aldıkları parayı bankaya vadeli olarak ödediği için ithalatını yapacakları malların parasını taksitler halinde ödeyebilmektedir.

Ülke kredileri adı altında alınan krediler minimum 2 maksimum 5 sene üzerinden vadelendirilmektedir. Ayrıca bu kredi sayesinde ihracat yapılan ülkeden doğan risklerde sigorta altına alınmış olur. Ülke kredisinin kullanılması halinde ihraçatcı firma bulunduğu ülkedeki muhatap bankadan parasını peşin alırken ithalat yapan Türk firması borcunu taksitler halinde bankaya öder.

Ülke kredilerine sadece Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Avrupa Yatırım Bankası Kredileri

Ziraat Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası arasında yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler Ziraat Bankası aracılığıyla Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi alabiliyor. Nitekim Türkiye’deki şartlara oranla daha iyi vade ve faiz seçeneği bulunan AYB kredisi, kendini geliştirmek isteyen yahut nakit sıkıntısı çeken işletmeler için iyi bir seçenektir. Avrupa Yatırım Bankası kredilerinin genel özellikleri;

  • Bu krediden yasaklı sektörlerde faaliyet göstermemek kaydıyla en fazla 250 çalışanı bulunan KOBİ’ler ile en fazla 1500 çalışanı bulunan işletmeler yararlanabilir.
  • AYB kredisi kendi içerisinde yatırım ve işletme kredisi olarak ikiye ayrılır.
  • Ziraat Bankası aracılığıyla alınan yatırım kredileri azami olarak 2 yıl ödemesiz maksimum 7 yıl vadeli olarak verilir.
  • İşletme kredisi adı altında alınan krediler ise; azami olarak 1 yıl ödemesiz maksimum 4 yıl vadeli olarak kullandırılır.
  • Avrupa Yatırım Bankası’ndan yatırım yapılmak amacıyla talep edilen kredilerin maksimum miktarı 5 Milyon Euro’dur. Ancak yatırım yapılacak için ayrılan bütçenin de minimum 25 milyon Euro olması gereklidir.
  • AYB’den alınan bu krediler tercihen TL, Euro ve Dolar olarak çekilebilir.

Avrupa Yatırım Bankası kredilerinden yararlanabilmek için sadece şubelerden başvuru yapabilirsiniz.

Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi

Ziraat Bankası tarafından “En uygun Dünya Bankası kredileri” sloganı ile duyurulan Dünya Bankası Enerji Verimliliği kredisi, işletmelerin karlılık oranının arttırılması, küçük ölçekli işletmelerle büyük ölçekli işletmeler arasındaki makasın kapanması, işletmelerin ihtiyaç duyduğu finansmanın sağlanması amacıyla verilmektedir.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin enerji tasarrufu yapmak suretiyle karlılığını artırması şartıyla verilen dünya bankası enerji verimliliği kredisi, uygun faiz ve vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Dünya bankası enerji verimliliği kredisi; azami 50 milyon Euro hasılatı ve 250 çalışanı bulunan küçük ölçekli işletmelerle, en fazla 1500 çalışanı bulunan orta ölçekli işletmelere verilmektedir. Kredinin geri ödenmesi ise; üç, altı ayda bir yahut yılda bir defa olmak üzere yapılmaktadır. Ziraat Bankası, DBEV kredisini alan işletmelere, kredi borcunun bitmesine kadar %50 oranında enerji tasarrufu yapmasını şart koşmaktadır.

DBEV kredisi kapsamında küçük çaplı işletmelere en fazla 3.5 milyon Euro, orta ölçekli işletmelere 5 milyon Euro kredi verilmektedir. Kredi çekildiği tarihte hangi para birimi üzerinden talep edilirse, o para birimi üzerinden hesaba geçirilmektedir.

Ziraat Bankası’nın küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla verdiği dış kaynaklı krediler hakkında detaylı bilgi almak için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/kurumsal/krediler bu siteyi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.