Banka & Finans

Ziraat Bankası Vadeli Hesaplar

Ziraat Bankası, 150 yıla yaklaşan bankacılık alanındaki tecrübesi ile müşterileri için en uygun şartlarda hizmetler sunuyor. Çiftçiden öğrenciye, esnaftan kobiye kadar toplumun her kesiminden müşterisi bulunan Ziraat Bankası, müşterilerinin birikimlerini değerlendirebilmesi için birçok vadeli hesap kampanyası düzenlemektedir. Nitekim evlenmek isteyenlere farklı konut sahibi olmak isteyenlere farklı vadeli hesaplar sunan Ziraat Bankası, müşterilerinin birikimlerini değerlendirerek vadeli hesap bakiyelerine yılda %20’ye varan faiz uygulamaktadır.

Ziraat Bankası vadeli hesaplar kendi içerisinde TL ve Döviz vadeli hesapları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birikimlerini Ziraat Bankası vadeli hesaplarda değerlendirmek isteyen okurlarımız için bu vadeli hesapları tek tek inceledik.

Vadeli TL Mevduat Hesapları

Ziraat Bankası, vadeli hesapları hesaba kabul edilen para birimi üzerinden TL ve Döviz olmak üzere ikiye ayırıyor. Bu kapsamda TL üzerinden mevduat hesabına para yatırmak isteyen bireysel yatırımcılar vadeli TL mevduat hesaplarında paralarını değerlendiriyorlar. Vadeli Tl Mevduat Hesapları Kendi içerisinde; Vadeli Mevduat Tl Hesabı, Vefalı Hesap, Birikimli Tl Mevduat Hesabı, Dönem Ödemeli̇ Tl Mevduat Hesabı, Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı olmak üzere 6’ya ayrılmaktadır.

  • Vadeli TL Mevduat Hesabı

“Birikimlerinizi hem güvenceye alın hem koruyun” sloganıyla duyurulan Vadeli TL mevduat hesabı, 1 ila 730 gün süreli olarak açtırılabilir. Mevduat hesabına yatırılan paranın vadesi dolduğunda anaparaya işleyen faiziyle birlikte ödemesi yapılır. Vade tarihinden evvel anaparanın tamamı yahut kısmi olarak iadesi istenmesi halinde vadesiz hesap üzerinden faiz ödemesi gerçekleştirilir.

Vadeli TL mevduat hesabı açabilmek için öncelikle hesaba en az 1.000 TL yatırılması gereklidir. Ayrıca Vadeli TL mevduat hesabına yatırılan paralar tasarruf mevduatının güvence altına alınması kapsamında 100.000 -TL’ye kadar sigorta kapmasındadır.

Vadeli TL mevduat hesabını; Ziraat internet ve cep bankacılığını yahut doğrudan Ziraat şubelerini kullanarak açtırabilirsiniz.

  • Vefalı Hesap

Vefalı hesap, Ziraat Bankası’nın müşterilerine özel olarak sunduğu vadeli mevduat hesap türlerinden biridir. Vefalı hesap sahipleri; dönem içerisinde artan faiz oranlarından yararlanabildikleri gibi vade süresi içerisinde paralarını kullanabilirler. Vefalı hesap; 32 gün 91 gün ve 181 günlük dönemler halinde açılabilir.

Vefalı hesap için artan oranlı faiz sistemi uygulanır. Bu hesabın açılabilmesi için en az 5.000 TL yatırım yapılması gereklidir. Vefalı hesap kapsamında mevduata en fazla 250.000 TL yatırılabilir.

Vefalı hesap açtırabilmek için başvuruları sadece şubelerden yapabilirsiniz.

  • Birikimli TL Mevduat Hesabı

Birikimli TL Mevduat hesabı, birikimlerin 3 ila 10 yıl arasında vade olmak üzere bir ve üç aylık dönemler halinde hesaba birikimlerin yatırılması şeklinde işleyen bir vadeli hesap türüdür. Uzun vadeli birikim yapmak isteyenler tarafından tercih edilen bu hesap türünde; bankaya taahhüt edilen tarihlerde birikimlerin bankaya getirilmemesi halinde, birikimli TL mevduat hesabı kapatılarak vadesiz TL hesabına çevrilmektedir. Bu nedenle bu hesabı açtırmak isteyenlerin, belirli tarihlerde kararlaştırılan birikim tutarını bankaya getirmemesi halinde faizden yararlanamayacağını unutmaması gereklidir.

Sıkı bir denetime tabi olan birikimli TL mevduat hesabından vadesi gelmeden evvel herhangi bir nedenle para çekilmesi halinde hesapta kalan bakiye tutarlar derhal vadesiz hesaba dönüştürülerek vadeli hesap kapatılır.

Birikimli TL mevduat hesabı açmak için minimum 500 TL hesaba para yatırılması ve ayrıca her ay 50, her 3 ayda 150 TL’ye denk gelecek şekilde hesaba birikimlerin getirilmesi gereklidir. Birikimli TL mevduat hesabına yatırılan paralar 100.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

Birikimli TL mevduat hesabı açtırmak isteyenler Ziraat Bankası internet bankacılığı, Ziraat Mobil uygulaması üzerinden talepte bulunabilecekleri gibi şubeye giderek bizzat hesabı açtırabilirler.

  • Dönem Ödemeli TL Mevduat Hesabı

Dönem ödemeli TL mevduat hesabı, hesap sahiplerinin faiz indirimlerinden etkilenmesini önleyerek faizi sabit hale getirmektedir. 1 yıllık vadeli olarak açılan dönem ödemeli TL hesaplarına işleyen faizler, 1, 3, 6 ve 12 aylık dönemler halinde hesap sahibinin hesabına yansıtılmaktadır. Bu sayede mevduat hesap sahiplerinin faiz düşüşlerinden etkilenmesinin önüne geçilir.

Dönem ödemeli TL mevduat hesabı açtırmak için Ziraat Bankası internet bankacılığını kullanabileceğiniz gibi şubeler aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz.

  • Çeyiz Hesabı

Kamu bankası olan Ziraat Bankası, evlenmek isteyen vatandaşları desteklemek amacıyla “%25 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı Ziraat’te” sloganıyla çeyiz hesabını duyurmuştur. 18.04.2016 tarihli kanun uyarınca Çeyiz Hesabı açan ve 3 yıl boyunca birikim yaparak 27 yaşından evvel evlenen gençlere çeyiz hesaplarında bulunan tutarın %25’i kadar devlet tarafından katkı verilmektedir.

Çeyiz hesabı kampanyasından yararlanabilmek için öncelikle 24 yaşını doldurmamış, daha önce evlenmemiş bir Türk vatandaşı olunması gereklidir. Çeyiz hesabına verilen hibeden yararlanmak için 27 yaşını doldurmadan evlenen kişilerin evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde başvuru yapması gereklidir.

Çeyiz hesabı ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/vadeli-hesaplar/vadeli-tl-mevduat-hesaplari/ceyiz-hesabi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Konut Hesabı

Devlet katkılı hesaplardan birisi de Konut Hesabıdır. Ziraat Bankası’nda konut hesabı açarak birikimlerini bu hesapta biriktiren kişiler, en az 3 yıl birikim yaptıktan sonra konut almaları halinde yaptıkları birikimin %25’i tutarında devlet desteği alabilirler.

Konut hesabı kampanyasından yararlanabilmek için 07.04.2015 tarihi itibariyle konut sahibi olmamak gereklidir. Ayrıca en az 3 yıl birikim şartını sağlamaları halinde konutlarını satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde konut kampanyasına başvurmaları lazım olur.

Konut hesabı faizli ve faizsiz olmak üzere açılabilir. Hesap açılışında maksimum 37.645,87 TL hesaba yatırım yapılabilir. Açılış sırasında yapılan yatırımın dışında birer yahut üçer aylık dönemler halinde konut hesabına birikim yapılabilir. Bir kişinin birden fazla konut hesabı olamaz.

Konut hesabı ile ilgili olarak daha detaylı bilgilere https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/vadeli-hesaplar/vadeli-tl-mevduat-hesaplari/konut-hesabi buradan ulaşabilirsiniz.

Vadeli Döviz Mevduat Hesapları

Ziraat Bankası vadeli hesaplarının diğer bir türü de döviz kuru üzerinden açılan vadeli döviz mevduat hesaplarıdır. Vadeli döviz mevduat hesapları; vadeli yabancı para mevduat hesabı, vefalı döviz hesabı, birikimli döviz hesabı, dönem ödemeli döviz mevduat hesabı olmak üzere 4’e ayrılmaktadır.

  • Vadeli Yabancı Para Mevduat Hesabı

Elinde Euro, Dolar gibi döviz kuru bulunan bireysel yatırımcılar için sunulan Vadeli Yabancı Para Mevduat Hesabı ile hem dövizlerinizi güvence altına alabilirsiniz hem değerini koruyabilirsiniz. Vadeli yabancı para mevduat hesabını, Euro ve Dolar için 1098 güne kadar, diğer yabancı para birimleri için 400 güne kadar vadeli açabilirsiniz. Vadesi gelmeden evvel anaparanın bir kısmını yahut tamamını hesaptan çekmeniz halinde kalan bakiyeye vadesiz döviz faizi işletilir.

Vadeli yabancı para mevduat hesabı açabilmek için en az 1.000 Euro, Dolar, Sterlin tarzında bir yabancı para birimi üzerinden yatırım yapılması gereklidir.

Vadeli yabancı para mevduat hesabı açtırmak için internet veya cep bankacılığını kullanabileceğiniz gibi şube üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

  • Vefalı Döviz Hesabı

Vefalı döviz hesabında, artan oranlarla faiz işletilmesinin yanında hesap sahibinin hesap bakiyesi üzerinden işlem yapmasına izin verilir. Vefalı döviz hesapları; 32, 91 ve 181 günlük vadeli olarak açılabilir. Hesap açılış tarihinde uygulanacak olan artan faiz oranları baştan belirtilir.

Vefalı döviz hesapları minimum 5.000 Dolar, Euro üzerinden açılabilir. Ayrıca vefalı döviz hesabındaki birikimlerin tutarı 250.000 Dolar, Euro’yu geçemez. Hesaba yatırılan döviz miktarı 100.000 TL’ye kadar devlet garantisi altındadır.

Vefalı döviz hesabı açtırmak için şubelerden başvuru yapabilirsiniz.

  • Birikimli Döviz Hesabı

Ziraat Bankası’nda açılacak birikim döviz hesapları ile bir yandan birikim yaparken bir yandan da birikimlerinizin 3 ila 10 yıllık vadeler ile değerlendirebilirsiniz. Birikimli döviz hesabı, hesabın açıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı üzerinden açılmakla beraber her dönemin sonunda anaparanın üzerine faiz miktarı eklenmektedir.

Birikimli döviz hesabına, 1 ila 3 aylık periyotlar halinde döviz birikimi yatırılması gereklidir. Aksi halde birikimli döviz hesabı kapatılarak vadesiz döviz hesabına çevrilir. Ayrıca birikimli döviz hesabı en az 500 Euro, Dolar üzerinden açılabilir.

Birikimli döviz hesabı açtırmak için internet ve cep bankacılığından başvuru yapılabilir yahut şubeye giderek doğrudan döviz hesabı açtırılabilir.

  • Dönem Ödemeli Döviz Hesabı

Dönem ödemeli döviz hesabı, hesap sahiplerinin riskinin en az olduğu vadeli hesap türüdür. Bu hesap türünde faiz oranı sabit tutularak belirli dönemlerde faiz ödemesi yapılmaktadır.

Dönem ödemeli döviz hesabı sadece Euro ve Dolar kuru üzerinden açılabilir. Bu döviz hesabını açmak için doğrudan şubeye gideceğiniz gibi internet bankacılığını da kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası vadeli hesaplarla ilgili olarak daha detaylı bilgiler almak ve başvuruda bulunmak için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu