218 Bin Çiftçiye Hazine Arazisi Verilecek

Hükumetin orta vadeli seçim vaatlerinden birisi olan belli bir hazine arazisinin çiftçilere kiraya verilmesi vaadi Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından kamuoyuna duyuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek araziler, ecri-misil bedelinin yarı fiyatına çiftçilere kiraya verilecek. Bu uygulama sonucunda 218 bin çiftçiye hazine arazisi verilecek ve ortalama olarak 1 milyon insan bu uygulamadan etkilenecek.

Hazine arazisi içerisinden  3 – 3.5 milyar metrekare civarında bir arazi bakanlık tarafından bu proje için ayrıldı. Bu arazilerin içinde devletin kullanmadığı, daha önce verimli olduğu tespit edilen fakat devlet eliyle bir işlem yapılmamış atıl araziler de vardır. Bu proje kapsamında dağıtılacak arazilerin 31 Aralık 2017 öncesinde 3 yıl süreyle kullanılmış olması gereklidir. Çiftçiler tarafından bir başvuru yapıldığı taktirde Milli Emlak Müdürlükleri tarafından ilgili arazinin bu proje kapsamında olup olmadığına karar verilecek. Bu proje sayesinde birçok çiftçi uzun vadede cebinden ek bir ücret çıkmadan arazi sahibi olabilecek.

Hazine Arazisi Çiftçilere Nasıl Verilecek

Hazine arazisi almak isteyen çiftçiler öncelikle 19 Kasım 2018 tarihine kadar yetkili kuruma başvuru yapması gereklidir. Çiftçi tarafından verilmesi talep edilen araziye ait ecri-misil borcunun bulunmaması ön şarttır. Bu nedenle talepte bulunmadan önce Milli Emlak Müdürlüklerinden ilgili arazinin proje kapsamında olup olamayacağının öğrenilmesi zaman kaybınızı önleyecektir. Çiftçiler tarafından yapılan talebin ardından bakanlık söz konusu arazileri 10 yıllık süreyle talepte bulunan çiftçiye ecri-misil bedelinin yarı fiyatına kiraya verecektir.

10 yıllık kira süresinin sonunda isteyen çiftçiler ile yeni bir kira sözleşmesi yapılabileceği gibi isteyen çiftçilere kullandıkları arazi satılabilecek. Bu uygulama sayesinde hazineye ait toprakların daha verimli kullanılması sağlanarak çiftçiler için 600 milyon TL’ye varan ek gelir imkanı oluşturulacak.

Yakın bir zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından arazinin devri ve kiralanmasıyla ilgili yönetmelikler yayınlanacaktır. Buraya Tıklayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesini ziyaret edebilir ve yönetmelikleri kontrol edebilirsiniz.

Arazilerin Kira Bedeli Nasıl Hesaplanacak

Çiftçilere ek gelir oluşturmak ve ekonomiyi canlandırmak için neredeyse çok cuzi miktarlara verilen hazine arazilerinin, kira bedeli ecri-misil bedelinin yarı fiyatıdır. Söz konusu arazinin belediye sınırları içerisinde kalması halinde rayiç bedeli üzerinden satın alınabilecek. Eğer verilecek arazi belediye sınırları dışında bulunursa rayiç bedelinin yarı fiyatına çiftçilere satılabilecek.

Arazilerin Ödemesi Nasıl Yapılacak

Hazine arazisini kiraya alan çiftçiye ödemede de büyük kolaylık sağlanıyor. Kira bedelinin %25’i peşin ödenirken geri kalan kısmı Bakanlık tarafından belirlenecek 2 taksit şeklinde ödenecektir. Eğer çiftçi kendisine verilen araziyi satın almak isterse, peşin ödeme halinde %20 gibi bir nakit ödeme indirimi alabiliyor. Arazi değerinin yarısının peşin ödenmesi halinde ise; devlet  tarafından %10’luk bir indirim yapılıyor. Nakdi sıkıntı içerisinde bulunan çiftçilerinde bu projeden yararlanabilmesi için; satın almak istediği arazi için 6 yıl vadeli olarak 12 taksit yapılabilir.

Araziler Nasıl Kullanılabilir

Hazine arazilerinin çiftçilere dağıtılması kapsamında alınan arazilerde imar değişikliği yaptırmak suretiyle, ilgili araziye inşaat, otel, bina yapılması mümkün olmayacak. Tarımı canlandırmak için çiftçilere verilen bu desteğin suistimal edilmemesi bakanlık tarafından oldukça önemseniyor. Devletten tarım yapmak amacıyla alınan arazinin, böyle bir amaç için kullanılması halinde Bakanlık tarafından çiftçiyle yapılan kira sözleşmesi fesih edilebilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.