Nasıl Yapılır?Banka & Finans

Aktif Bank N Kolay Bono Nedir? Özellikleri

N Kolay Bono, Aktif Bank tarafından yatırımcılara sunulan bankanın bono karşılığı borçlanması buna karşılık banka tarafından yüksek faiz verilmesi ve yine vadesi gelmeden bankaya tekrar satılması halinde günü kadar kazandıran bir yatırım yüksek faizli yatırım aracıdır.

Özel şirketlerin, kamu kurumlarının ve bankaların yatırımcılardan aldıkları borç karşılığında verdikleri borç senedine bono adı verilmektedir. Örneği bankalar üzerinden anlatmak gerekirse; bankalar size bono satarak sizden nakit para almaktadır. Sizden gelen para da bankanın başka bir müşterisine kredi veya artı para olarak kullandırılır. Bankalar sizin paranızla para kazandığı içinde anaparanızın vade süresi boyunca size faiz kazancı öder.

Bu yazımızda Aktifbank kuruluşunun müşterilerine sunmuş olduğu N Kolay Bono hakkında detaylı bilgi vereceğiz.  Kısaca anlatmak gerekirse, N Kolay Bono bir yatırım aracıdır. Faize bağlı bu yatırım aracı ile nakit paranızı vade süresi boyunca yüksek faiz oranlarında değerlendirebilirsiniz.

Aktifbank’ın sunmuş olduğu N Kolay Bono’nun diğer hizmetlere oranla en büyük farkı, faiz üzerinden kazanç sağlarken zorunlu bir yatırım süresinin olmamasıdır. Örnekle anlatmak gerekirse, nakit paranız ile bono satın aldınız. 1 yıllık faizden yararlanmak için bonoyu satın aldınız fakat altıncı ayda bonoya yatırdığınız anaparaya ihtiyacınız oldu. Bonoyu tekrardan bankaya satmanız durumunda anaparanızın bonoda kaldığı süre boyunca banka faiz kazancınızı ve anaparayı size geri vermektedir.

N Kolay Bono Avantajları

Yukarıda da anlattığımız gibi en büyük avantaj bonoda belirtilen vade sonunu bekleme zorunluluğunun olmamasıdır. Diğer yandan, bu hizmetten faydalanan ve bono sahibi olan müşteriler EFT, havale ve hesap işletim ücreti gibi masraflardan muaf tutulmaktadır.

Diğer bonolara oranla stopaj vergisinin oranı daha düşüktür.

Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda veya aklınıza takılan bir soru olması durumunda İnternet şubesinden veya Çağrı Merkezinden hızlı bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Aylık faiz oranı: %28 dir (29/09/2018 )

Diğer Bonolar ile Farkları

Birçok banka bono hizmeti verse de bonoların amacı vade zamanı geldiğinde kazanılan parayı yatırmaktadır. Vade zamanından önce bononun satılması durumunda faiz veya anapara kaybı olabilmektedir. N Kolay Bono’da anapara kesinlikle kaybolmaz. Yine faiz oranlarından da satış yapmanız durumunda bile yararlanabilirsiniz. Kısacası en büyük farkı riskin çok düşük olması ve tamamen kullanıcı odaklı olmasıdır.

Yine en büyük farklardan bir diğeri ise stopaj oranlarıdır. 6 aya kadar vadeli işlemlerde stopaj oranı %15’ken bu bono da vade fark etmeksizin %10’dur. Bu noktada vergi yükünün bir kısmını banka üstlendiği için yine bu bonoda daha fazla kazanç elde etmektesiniz.

Aktif Bank, diğer bankalardan bazı noktalarda ayrılmaktadır. Bankanın amacı diğer bankalar gibi şubeleşmek değil alternatif dağıtım kanalları ile yeni nesil bankacılık hizmeti vermektir. Bu noktada bankanın giderleri daha az olduğu için müşterilerine daha fazla para kazandırmaktadır.

N Kolay Bono’da alt limit 200 TL olarak belirlenmiştir. Yine 200 TL veya 200,000 TL fark etmeksizin faiz oranı aynıdır. Yani burada müşteri ayrımı yapılmamaktadır. 

 Sık Sorulan Sorular

Kimler Satın Alabilir?

N Bono hizmetinden 18 yaşın üzerinde ki her vatandaş yararlanabilir. Yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yabancı uyruklu kişilerde Aktif Bank üyesi olması durumunda bono satın alabilir.

Sözleşme İmzalanıyor mu?

Düzenleyici otoritelerin koymuş olduğu kurallar N Kolay Bono içinde gereklidir. Gerekli sözleşme ve bilgilendirici formların imzalanması zorunludur. Yine bankaya gitmeden de elektronik imza ile sözleşmeyi imzalayabilirsiniz.

Gelir Hesaplaması Nasıldır?

Aktif Bank’ın web sitesinde hesaplama aracı bulunmaktadır. Yatırım işlemleri-N Kolay Bono-Bono Hesap Makinesi sekmelerinden kazancınızı hesaplayabilirsiniz.

Alt ve Üst Limit Miktarı Nedir?

Alt limit 200 TL, üst limit ise 500,000 TL’dir.

Bono Nasıl ve Nereden Alınır?

Aktif Bank müşterisi iseniz bonoyu banka şubesinden, İnternet şubesinden veya Çağrı merkezinden satın alabilirsiniz. Çağrı merkezinden alabilmek için İnternet şubesinden sözleşme ve formları aktifleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Alım için 09.30 ile 16.30 arasında işlem yapmak zorundasınız. Mesai saatleri sonrası işlem yaparsanız da işleminiz için talimat vermelisiniz. Talimat sonrası mesai saatleri içerisinde otomatik olarak yapılır.

Kısaca değerlendirmek gerekirse, N Kolay Bono hizmeti piyasada ki en avantajlı bono hizmetlerinden birisidir. Ülkemizde faiz oranlarının artması ile birlikte bu hizmet sayesinde risksiz bir şekilde kazanç elde edebilirsiniz.

Devlet Garantisi Var mı?

Bankalardan alınan bu tür bonolar devlet garantisi kapsamına girmemekte nedeni ise yatırımcı ile banka arasında alacak verecek durumu olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu