Arıcılık Kredisi Ziraat Bankası 2018-2019 Başvuruları

Devlet bankalarından bir tanesi olan Ziraat Bankası, tarım ve hayvancılık alanında çiftçileri verdiği uygun faizli krediler ile desteklemektedir. Ziraat Bankası arıcılık kredileri de vermekte ve böylece bal üretimini desteklemektedir. Özellikle yapılan bazı düzenlemeler ile kredilere ait faizlerin bir kısmı devlet tarafından karşılanmakta ve böylece kredilerin maliyetleri düşmektedir.

Resmi gazetede yayımlanan ilgili yasalara göre 2018-2019 döneminde faiz desteklemesi %50 oranında olacaktır. Buna göre arıcılık için kullanılacak olan kredilere ait faizlerin yarısı devlet tarafından karşılanacaktır. Alınabilecek kredi miktarının üst sınırı ise 1.500.000 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Bu şartlara göre arıcılık ile ilgili kullanılacak olan kredinin yıllık faizi yalnızca %4 iken aylık oran ise %0,33 seviyelerinde olacaktır. Bu da çok ciddi bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvurusu ve Kredinin Kullanım Alanları

Kanatlı sektöründe önemli bir yer tutan arıcılık kimi zaman direkt devlet kurumları tarafından kimi zaman ise bu şekilde yapılan anlaşmalarla desteklenmektedir. Fakat Ziraat Bankası arıcılık kredisi 2018-2019 başvuruları için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar sağlanmadan kredilerin alınması söz konusu değildir. Bu şartların başında çiftçilerin en az 50 kovan arısının bulunması geliyor. Bunun dışındaki şartlar ise diğer kredi kullanımları ile benzerdir.

Ziraat Bankası, sadece arılı kovan alınması için değil, bu alanla ilgili diğer harcamalar için de benzer şekilde kredi desteği sağlamaktadır. Kredi desteği sağlanan diğer alanlar şu şekildedir:

 • Arılı kovan, bal süzme makinesi ve tankı, boş kovan, polenlerin kurutulmasında ve temizlenmesinde kullanılan makineler
 • 200 ya da daha fazla arılı kovanı olan gezgin arıcıların ihtiyacı olan teçhizat (güneş enerji sistemleri, jeneratör, baraka, karavan vs.) ve nakliye
 • 100 ya da daha fazla arılı kovana sahip olan ve bunlarla ana arı üretimi yapacak olan arıcılara güneş enerji sistemleri, jeneratör, en az 1000 tane çiftleşme kovanı, baraka ve karavan
 • Bombus arısı üretimi yapan arıcılar için bina inşası ve gerekli olan diğer teçhizatlar

Yapılan anlaşmalarla verilen Ziraat Bankası arıcılık kredisi başvuruları yapıldığında yukarıda belirtilen alanlarda harcamalar yapılabilir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

50 ve üzerinde arılı kovanı olan çiftçilerin başvuracağı kredinin diğer şartları ise şu şekildedir:

 • Bankalar tarafından öncelikle kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notu sorgulanır ve bunun 1700 puan üzerinde olması aranır. Bu şart sağlanır ise diğer şartlara geçilir. Fakat bu şart sağlanamaz ise genellikle başvuru direkt olarak reddedilir.
 • Duruma göre 2 tane kefil istenebilir.
 • Vergi borcunun olmaması diğer bir şarttır.
 • ÇKS’ye üye olma.

Yukarıdaki şartlar da sağlanıyor ise Ziraat Bankası arıcılık kredisi için başvuru yapılabilir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Arıcılık kredisi için başvuru yaparken banka tarafından bir takım evraklar istenmektedir. Söz konusu evraklar şunlardır:

 • ÇKS belgesi (Çiftçi belgesi)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Kredi karşılığında gösterilecek olan teminata dair belge
 • Arıcılık yapılan alana ait tapu ya da kira sözleşmesi
 • Son 3 yıla ait gelir belgesi ve bilanço

Yukarıdaki belgeler Ziraat Bankası arıcılık kredisi 2018-2019 başvuruları esnasında bankadaki görevliye verilecektir.

Yorumlar

 1. Jozcan avatarı Jozcan dedi ki:

  1700 kredi. Puanim yok daire ipotegi ile aricilik kredisi cekebilirmiyim…

Sporsell