Araba Pert Kaydı Ne Demek?

Araba pert kaydı, bir aracın geçirdiği kaza sonucunda %70 ve üzerinde hasar almasıdır. Buradaki oran, kasko sigortasındaki değerdir. Bir aracın sigorta teminatı altında olan tehlikelerden birisine bağlı olarak %70 ve üzerinde hasar alması üzerine araç pert olarak kabul edilir ve aracın plakasına pert kaydı düşülür. Pert kaydının oluşturulmasının temel nedeni, aracın daha sonraki satışlarında, alıcısının bilgilendirilmesidir.

Aracın hasar alması durumunda sigorta şirketi tarafından bir eksper görevlendirilir ve aracın genel durumu incelenir. Bu noktada hasar miktarı %70 ve üzerinde olup, tamir masrafı da aracın değerini geçiyorsa, kişiye aracın bedeli ödenir. Bu bedel, sigorta poliçesinde belirtilen bedeldir ve buna enflasyon farkı uygulanır.

Sigorta şirketlerinin pert araçlar için ödeme yapması için bazı özel durumlar söz konusudur. Örneğin kişinin alkollü olarak kaza yapması ve hasarın buna bağlı olarak oluşması, sigorta kapsamında değildir. Dolayısıyla da kişilerin son derece dikkatli olması ve alkollü araç kullanmaması gerekir. Bunun gibi farklı hususlar da vardır ve bunlar sigorta poliçesinde detaylı olarak belirtilir.

Araba Pert Kaydı Nasıl Anlaşılır?

Araba pert kaydının anlaşılması için bir SMS atmak yeterli olacaktır. Söz konusu kaydın tutulma sebebi, ikinci el araç alım satımında dolandırıcılıkların oluşmamasıdır. Bundan dolayı da sigorta şirketlerinin tamamının olduğu TRAMER sistemi vardır. Buraya SMS atarak aracın pert kaydı olup olmadığı anlaşılabilir.

TRAMER, sigorta şirketlerinin kayıtlarının olduğu bir sistemdir. Eğer bir aracın sigortası yok ve böyle bir hasar almışsa söz konusu sistemde bu kaydın olması söz konusu olmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell