Organik Arıcılık Kovan Başı Destek Başvurusu

Tarım ve Orman Bakanlığının Organik Arıcılık Yapan Yetiştiricilerin Desteklenmesine Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlarak yürülüğe girmiş bulunmaktadır.

Buna göre, destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen arıcılar, tebliğin yayımı tarihinden itibaren 23 Aralık 2019 mesai saati bitimine kadar ilgili belgelerle Organik Tarım Bilgi Sistemi‘nde kayıtlı oldukları il-ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekecektir. Kayıtlı oldukları il-ilçe dışında yer alanlar, bulundukları il/ilçe müdürlüklerine başvurusunu yapabilirler.

Yetiştiriciler, organik süreçte olan ve yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü yapılmış, uygunluk belgesinde kayıtlı olan arılı kovanlar ile belirlenen aynı kovan numarasına sahip arılı kovanlar üzerinden desteklenecek.

Kovan tespitleri dilekçe verilen il-ilçe müdürlüklerine süresi içinde yaptırılmak zorunda

Organik arıcılık yapan yetiştiriciler kovan tespitlerini dilekçe verdiği il-ilçe müdürlüğüne süresi içinde yaptırmak zorunda olurken, tespit tarihi bitimi 27 Aralık 2019 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirme alınmayacaktır.

Yetiştiricilere, organik arıcılık destek ödemesine hak kazanan organik arılı kovanlar için kovan başına 10 TL üzerinden destekleme ödemesi yapılacaktır.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Bakanlığın zamanını belirleyeceği ödeme planı, başvuru yapan yetiştiricilere ait ön incelemenin bitirilmesinin ardından belirlenecektir. Ödemelere, kontrollerin tamamlanması ve bakanlık tarafından ilgili talimatların bankaya gönderilmesinden sonra başlanacak olup hesaplara otomatik olarak yansıyacaktır.

Konu hakkında daha fazla bilgiyi İl İlçe Tarım Müdürlükleri ve Bakanlığın resmi internet sitesinden edinebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.