Banka & Finans

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Bankacılık işlemleri denildiği zaman aklımıza gelen ilk unsurlardan birisi banka hesapları ve kartlarıdır. Bu hesaplar üzerinden çok sayıda işlem rahatlıkla yapılabilir. Banka hesap kartlarıyla da benzer işlemlerin yapılması söz konusudur. Bu kartların üzerinde çeşitli bilgiler yer alır. Bu yazımızda banka kartında hesap numarası nerede yazar sorusuna cevap vereceğiz. Böylelikle havale ya da EFT için hesap numaranızı aradığınızda direkt olarak buradan bulabileceksiniz.

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka kartlarını elimize aldığımız zaman, üzerindeki numaralar direkt olarak dikkatimizi çeker. 4’lü gruplar halinde, 16 haneden oluşan bu numarayı birçoğumuz hesap numarası sanır. Fakat söz konusu rakamlar, hesap numarasını oluşturmaz. Bu rakamlar, kart numarasıdır. Kart numarasını kullanarak EFT, havale almanız söz konusu dahi değildir. Bundan dolayı hesap numarasıyla bunun karıştırılmaması gerekiyor. Peki, banka kartında hesap numarası nerede yazar?

Öncelikle banka kartlarının önemli bir bölümünde hesap numaralarının yazmadığını belirtmemiz gerekiyor. Evet, banka kartınızı elinize aldığınızda hesap numaranızı göreceğinizin bir garantisi yoktur. Fakat bazı bankalar, kart üzerindeki isminizin hemen üzerine bu numarayı yazmaktadır. Bazıları hesap numarası olarak yazarken, bazıları ise IBAN olarak yazar.

Banka Kartından Hesap Numarası Öğrenme

Kartınızın üzerindeki bilgileri incelendikten sonra istediğinize ulaşamadıysanız, endişelenmeyin. Kullanacağınız bazı yöntemler sayesinde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Öncelikle kartınızla ATM’ye giriş yaptıktan sonra ilgili menüleri kullanarak çok rahat bir şekilde istediğiniz numarayı öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise müşteri hizmetlerini aramaktır. Buradan da benzer şekilde ilgili bilgiler öğrenebilir. Bunların haricinde internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız, hesap numaranızı öğrenmeniz yine mümkün olacaktır.

Banka kartınızın üzerinde hesap numarası yerine IBAN yer alıyorsa, buradan hesap numaranızı öğrenmeniz mümkündür. IBAN, 26 haneden oluşur ve bunun ilk 10 hanesi ülke kodu, kontrol basamakları ve banka kodundan oluşur. Son 16 hane ise şube kodu ve hesap numarasıdır. Bu 16 haneyi kullanarak havale ve EFT alabilirsiniz. Havale ve EFT almak için direkt olarak IBAN numarasını da kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgileri dikkatli bir şekilde incelediğinizde banka kartında hesap numarası nerede yazar ve banka kartından hesap numarası nasıl öğrenilir sorularının cevaplarını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu